Cestování hromadnou dopravou je zdravé (a nosí štěstí)

Každodenní cesty do práce, do školy nebo na nákupy není vždy možné absolvovat pěšky nebo na kole. Přestože tyto dva způsoby patří suverénně k těm nejlepším, nejzdravějším a nejekologičtějším, existuje ještě jedno řešení, které má ve srovnání s jízdou autem několik benefitů: hromadná doprava. Které to jsou?

Cestující v MHD jsou šťastnější

Pokud každé ráno usedáte za volant auta, je velmi pravděpodobné, že začínáte svůj den ve stresu. Neustálý tlak z řešení dopravní situace a potřeby být co nejdříve na pracovišti podle výzkumu způsobuje, že vaše první pocity po příchodu do práce jsou spíše negativní. Zkuste místo auta nasednout do autobusu, tramvaje nebo metra, kde můžete ještě na chvíli “vypnout” a nechat se vézt. Pokud cestujete déle, noste s sebou knížku a zpříjemněte si chvíle nezbytného cestování čtením.

V autě dýcháte koncentrované emise

Ranní dopravní zácpa a nedostatečně zahřáté motory aut v ní znamenají mnohem vyšší koncentrace škodlivých emisních plynů, než jaké byste si po ránu přáli dýchat. Podle kanadské studie mohou tyto škodliviny v těle způsobit rozvoj rakoviny plic.

Pokud vyměníte auto za veřejnou dopravu, pomůžete zlepšení hned dvakrát- nebudete tyto emise produkovat, ani je nebudete muset při čekání na zelenou vdechovat.

Jízda autobusem znamená méně škodlivin v ovzduší
pixabay.com

Jízda autobusem znamená více pohybu

Zatímco auto vás doveze od domovních dveří na parkoviště u práce, hromadná doprava vyžaduje mnohem více pohybu. Musíte se dostat z domu na zastávku, ze výstupní stanice na pracoviště, někdy je nutné ještě přesedat a pokud nenajdete volné místo k sezení, udržování rovnováhy ve stoje rovněž zapojuje svaly celého těla. Cestování veřejnou dopravou je tedy vhodné zejména pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání. Pokud máte pár minut navíc a chcete si dopřát trochu více pohybu, vystupte o zastávku dříve a zkuste svižnou chůzi.

Společné cestování je levnější

Pokud cestujete sami nebo ve dvou, jízda autem se vám jednoduše nevyplatí. V městském provozu, kde každou chvíli startujete motor nebo čekáte na semaforu, je spotřeba paliva mnohonásobně vyšší, než při dlouhých cestách po dálnici. Pořiďte si výhodný kupon, který vám umožní bez omezení využívat autobusy i metro po celý měsíc, čtvrtletí nebo dokonce rok. 

hromadná doprava je výrazně levnější než auto
pixabay.com

Riziko dopravní nehody je nižší

Cestování veřejným dopravním prostředkem, který řídí profesionální řidič, je několikanásobně bezpečnější, než jízda automobilem. Zatímco vás veze někdo jiný, můžete si navíc projít emaily v telefonu nebo se podívat, co je ve světě nového, aniž byste odpoutávali pozornost od řízení.

Lidé, kteří cestují MHD, jsou společensky angažovaní

Do práce musíte jet za každého počasí. Pokud na ranní spoj dobíháte mezi kapkami deště, za silného větru nebo kloužete na prvních sněhových vločkách, se svými spolucestujícími se cítíte jako na jedné lodi. Je dokázáno, že ti, kdo pravidelně využívají hromadnou dopravu, mají větší zájem o své sociální a životní prostředí.

Cestování hromadnými prostředky je méně stresující
pixabay.com

Snižte svou uhlíkovou stopu

Každé auto, které ráno nevyjede a jeho řidič místo toho nastoupí do tramvaje nebo metra, zanechává menší uhlíkovou stopu. Chraňte ovzduší sobě i budoucím generacím. Pokud je pro vás tento pojem příliš abstraktní, vzpomeňte si na to, jak dobře se vám dýchá v přírodě, kde ovzduší není tolik znečištěné. Pokud by každý den vyjelo do ulic méně aut, bylo by možné dýchat čistý vzduch i ve městě již dnes.

Zdroj: activebeat.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X