Atkinsova dieta: jak funguje a proč ji milují Hollywoodské hvězdy

Snažíte se zhubnout? Hledáte ideální redukční stravovací plán? Populární dieta, během které nehladovíte, ale jíte pravidelně v menších dávkách a nepřijdete o příjem masa a uzenin, tak by se dala ve zkratce popsat Atkinsova dieta. Na druhou stranu je ale také poměrně kontroverzní, protože se zaměřuje na omezení příjmu sacharidů a neomezenou konzumaci bílkovin. Pojďme se na tuto dietu podívat zblízka a pořádně si ji představit.

Snídaně šampionů i dietářů

Abyste lépe pochopili kontroverznost a současně i oblíbenost diety dr. Atkinse, představíme vám typické pokrmy, které si během jejího dodržování můžete dopřát. Jedná se například o opečené plátky slaniny s vajíčky k snídani a uzeného lososa se smetanovým sýrem k obědu. Menu, které nezní jako součást nějaké diety, že? Atkinsova dieta je založena tom, že můžete zhubnout, i pokud jíte hodně bílkovin a zdravých tuků, zeleninu s bohatým obsahem vlákniny a pouze omezíte příjem sacharidů.

Povolené a zakázané potraviny

Mezi potraviny, které se ve vašem jídelníčku budou během dodržování Atkinsovy diety vyskytovat jsou například:

 • maso a mořské plody
 • vejce
 • máslo a rostlinné oleje
 • sýry

Na druhou stranu se budete muset vzdát některých potravin, mezi které spadají:

 • chléb a pečivo
 • těstoviny
 • brambory včetně hranolek
 • meloun
 • sušenky a bonbony
Mléčné výrobky a uzeniny na talíři.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Fáze Atkinsonovy diety

Nyní už víte, které potraviny jíst budete a kterým se naopak budete vyhýbat. Je tedy načase představit si 4 fáze Atkinsovy diety. První fáze se nazývá fáze ketózy a spočívá v tom, že svému tělu pomůžete aby místo sacharidů spalovalo tuky. Jelikož budete přijímat pouze 20 g sacharidů denně, rychle si všimnete úbytku na váze. V druhé fázi se váš příjem sacharidů zdvojnásobí a přidáte několik potravin, kterým jste se v první fázi vyhýbali. Fáze tři je individuální, protože během ní hledáte takové množství sacharidů, které můžete denně zkonzumovat bez toho, aniž byste přibrali na váze. Jakmile tuto hranici najdete, nastane poslední, čtvrtá fáze. Ta spočívá v tom, že se budete držet nastaveného režimu a udržovat svou váhu.

Pravidla a správný poměr Atkinsovy diety

 • Existuje již několik podob Atkinsovy diety. Ta první, původní verze diety se nazývá Atkinsova dieta 20 – kde číslo 20 značí množství sacharidů v gramech přijímaných v první fázi diety. Novější verze diety s číslem 40 má volnější pravidla a dovoluje vám začít na příjmu 40 g sacharidů denně.
 • Samozřejmostí během diety je pravidelný přísun jídla. Doporučuje se konzumovat pět porcí denně tak, aby mezi jednotlivými jídly nedocházelo k pocitu hladu. 
 • Vegani mohou místo z masa získat bílkoviny z luštěnin, sójy, ořechů, semínek a quinoy.
 • Pro lepší dodržování dietního plánu si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu některou z aplikací, které jsou zdarma a jejichž součástí jsou i příklady jídelníčků.
 • Přestože Atkinsova dieta funguje i bez pravidelného cvičení v posilovně, je doporučováno nastartovat metabolismus spalování tuků cvičením a denně si dopřát půlhodinovou procházku. 
Dívka píšící si do záznamníku.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Úbytek na váze zaručen

Jelikož se jedná o dietu, která je založena na nízkosacharidové stravě, má zaručené výsledky co se týče úbytku na váze. Ačkoli první fáze diety může být náročná, s příjmem zdravých rostlinných tuků ve stravě první fáze překonáte rychle a bezbolestně. A pokud vás příjem pouhých 20 gramů sacharidů denně děsí, dodržujte novější plán diety a začněte se 40 gramy. 

Pokud se rozhodnete Atkinsovu dietu vyzkoušet, přejeme vám hodně úspěchů při cestě za vaší ideální váhou a spoustu chutných pokrmů, které si během diety můžete dopřát a na kterých si pochutnáte.

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X