Domníváte se, že mezi přírodní zdroje vápníku patří pouze mléčné výrobky? Tedy sýry, mléko, jogurty, kysané nápoje a další? Ale kdepak. Potravin bohatých na vápník existuje spousta, pojďme si ty méně tradiční představit. A proč je vlastně důležité dbát na pravidelný příjem kalcia?
Proč je vápník důležitý
Proč je vlastně potřeba dodávat tělu denní dávky kalcia? Vápník je základní stavební jednotkou našich kostí a zubů, má pozitivní vliv na funkci srdce a nervové soustavy. Je tedy pro správné fungování našeho těla naprosto nezbytný.
Doporučený denní příjem vápníku je 1000 a více miligramů. Podle nutričních výzkumů má ale značná část populace trvalý nedostatek kalcia v jídelníčku. Patří sem také vegani, kteří díky omezení spotřeby mléčných výrobků přirozeně snižují příjem vápníku z kravského mléka.
Semínka s vysokým obsahem máku
Jak jsme již uvedli v úvodu, o přítomnosti vápníku v mléčných výrobcích máme tušení asi všichni. Ale o jejich přítomnosti v semínkách jste věděli? Máme na mysli zejména mák, sezam a chia semínka.
Věděli jste, že chia semínka a další superpotraviny si můžete sami vypěstovat na zahrádce nebo truhlíku na balkoně?
Sardinky a jiné mořské ryby v konzervě
Víte, že vysoký obsah vápníku je dalším dobrým důvodem, proč si dopřát porci ryby alespoň dvakrát týdně? Tučné ryby jsou výtečným zdrojem vápníku. Pokud vás nudí neustálá konzumace sýrů a jogurtů, otevřete si plechovku sardinek nebo lososa v konzervě.
Kromě kalcia dodáte svému tělu porci zdravých omega-3 a 6 mastných kyselin, které jsou důležité jako prevence škodlivého cholesterolu ale také pro lesklé vlasy, pružnou pokožku a pevné nehty.
Dejte si salát z bílých fazolí
Jíte pravidelně luštěniny? Kromě vlákniny, bílkovin a dalších zdraví prospěšných mikroživin obsahují fazole a čočka také vápník – nejvíce vápníku připadá na bílé vařené fazole. Můžete si z nich udělat buď vydatnou polévku, zdravou pomazánku s čerstvými bylinkami nebo třeba studený salát s vaším oblíbeným dresinkem.
Vyzkoušejte syrovátkový protein
Syrovátka je vedlejší produkt při výrobě sýra a může sloužit jako vynikající a zejména cenově dostupný zdroj bílkovin. Syrovátkový protein se přirozeně vyskytuje v mléčných výrobcích, ale prodává se i samostatně v prášku, který smícháte jednoduše s vodou. Kromě obsahu bílkovin je i plný vápníku. A jeho chuti se bát nemusíte, prodává se i v ochucených variantách, například vanilkové, čokoládové či s příchutí cheesecaku. A zkusili jste již syrovátkovou koupel pro hladkou pokožku celého těla?
Sušené fíky
Asi málokdo by to do těchto malých plodů řekl, ale sušené fíky jsou opravdu skvělým zdrojem vápníku. Kromě něj obsahují i vlákninu, draslík a vitamin K, zkrátka samé dobré věci!
Sušené ovoce má díky minimálnímu obsahu vody koncentrované množství živin včetně cukru. Proto byste jej měli konzumovat s rozumem a po svačince se sušenými plody si dát další jídlo s nižším obsahem sacharidů. Vyzkoušejte třeba ovoce s nízkým obsahem cukru, které si můžete bez obav dopřát i během hubnutí.
Tmavě zelená listová zelenina
Ačkoliv formulace tmavě zelená zelenina může znít poněkud zvláštně, asi víte, co tím máme na mysli, jedná se hlavně o špenát, mangold nebo kapustu. I když ne všichni mají zrovna tyto druhy zeleniny rádi, zkuste vyzkoušet nějaké netradiční chutné recepty.
Přísun denní dávky vápníku nemusí být vůbec nudný, inspirujte se naším článkem a zařaďte do své stravy například sušené fíky, semínka a nebo třeba syrovátkový protein.
Zdroj: healthline.com