Superpotraviny, které si můžete vypěstovat na zahradě nebo v truhlíku

Jíte zdravě? Zařazujete do svého jídelníčku pravidelně tzv. super potraviny nadupané vitamíny a minerály? Přestaňte za ně utrácet a vyzkoušejte vlastní superplodiny, které si můžete sami vypěstovat, i když nemáte velký pozemek.

Pěstování domácích borůvek

Bobulovité ovoce roste volně v lesním prostředí a pokud chcete mít skutečně zdraví prospěšné borůvky bez chemických prostředků a hnojiv, není nic jednoduššího než si vypěstovat vlastní sklizeň. 

Brusnice borůvka vyžaduje kyselou půdu a dařit se jí bude zejména v prostředí podobné tomu lesnímu– v blízkosti jehličnatých stromů, v mírně písčité půdě v polostínu. V posledních letech jsou velmi oblíbené velkoplodé odrudy- kanadské či novozélandské borůvky, které si můžete snadno vypěstovat i u vás na zahradě či v truhlíku s vhodnou zeminou na balkoně.

Proč pěstovat borůvky:

 • obsahují vysoké množství antioxidantů
 • díky obsahu bioflavonoidů nás chrání před stresem
 • mají vysoký obsah vitamínu C
 • díky vysokému obsahu vlákniny regulují trávení
jak pěstovat borůvky
pixabay.com

Červená řepa

Že něco tak obyčejného jako řepa nepatří mezi superpotraviny? Omyl! Červená řepa je nejen chutná, ale také velmi zdravá. Mezi nejvýznamnější benefity červené řepy patří:

 • pomáhá snižovat krevní tlak
 • působí protizánětlivě a jako prevence rakoviny
 • posiluje funkci imunitního systému
 • je bohatá na vitamín C, vlákninu
 • je výborným zdrojem mangan a draslíku

Jedlé jsou ale i mladé listy červené řepy, které, stejně jako jiné druhy listové zeleniny, obsahují celou řadu vitamínů, minerálů, železo, kyselinu listovou a také pomáhají při onemocnění Alzheimerovou chorobou a osteoporózou.

Řepa je nenáročná rostlina, která snese i chladnější prostředí. Při výsadbě je třeba zasít semínka cca 2,5 cm hluboko a nechat jednotlivým rostlinám dost místa kolem sebe, jinak se nevytvoří silné kořeny. Toho docílíte buď tradičním vyjednocením již vzrostlých rostlinek, nebo řidší setbou. Pokud se vám nepodaří vypěstovat řepu s dobrými kořínky, nezoufejte a udělejte si čerstvý salát z řepné natě, je výborný a nadupaný zdravím!

červená řepa a hubnutí
pixabay.com

Domácí chia semínka

Jsou pro vás chia semínka symbolem exotiky? Věřte, že i tuto plodinu si můžete vypěstovat také v našich podmínkách.

A proč vlastně jíst chia semínka?

 • obsahují vysoké množství rostlinných proteinů
 • jsou skvělým zdrojem vápníku (zhruba 5x lepším než kravské mléko)
 • jsou bohaté na omega 3 a 6 mastné kyseliny
 • obsahují antioxidanty
 • podporují trávení a dodávají zdravou energii

Chia semínka v bio kvalitě zasejte do hlíny a jemně zahrňte. Dodržujte rozestupy, aby měly rostliny dostatek místa. Zalévejte denně a již po týdnu se objeví první klíčky.

chia pudink recept

Kapusta je lepší než hovězí

Máte rádi listovou zeleninu? Pak vězte, že kapusta je více, než jen obyčejný salát. Obsahuje vysoké množství vápníku a železa v ní najdete dokonce více, než v hovězím mase. V kuchyni má kapusta univerzální využití– můžete z ní udělat smoothie nabité antioxidanty, chutnou polévku nebo třeba křupavé hranolky.

Pěstování kapusty není náročné, má radši slunné prostředí, ale na rozdíl od jiných druhů listové zeleniny přežije i ve stínu. Semínka je dobré zasít na jaře či začátkem léta a z chutných kapustiček se budete těšit 3-4 měsíce poté.

Pokud patříte mezi nadšené zahrádkáře, z dalších superpotravin můžete vyzkoušet třeba pěstování kustovnice čínské (goji), sladkých brambor (batátů) nebo quinoi. Semínka goji zvládnete vypěstovat i v truhlíku na terase, tak vzhůru do toho!

jak pěstovat super potraviny
pixabay.com

Zdroj: intermountainhealthcare.org 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X