Slzný plyn může při nesprávné manipulaci poškodit zdraví

Používal se ve válkách, známe ho z filmů i knížek. Dodnes se v některých zemích používá při krizových situacích, protestech a demonstracích. Víte, co je vlastně takzvaný slzný plyn zač?

Proč “slzný”?

Slzný plyn je vlastně souhrnný název hned pro několik druhů dráždivých chemikálií, které způsobují podráždění oční sliznice a spojivky. To vede k nadměrnému slzení a pálení. Kromě toho irituje i dýchací cesty a způsobuje kašel a dýchací problémy. U některých lidí může vyvolat kožní alergickou reakci.

Škodlivost slzného plynu

Slzné plyny se často používaly jako chemické zbraně ve válkách a dodnes jsou účinným prostředkem např. při zásazích na demonstracích. Účinky obyčejně odezní zhruba do třiceti minut, ale zotavení po zásahu slzným plynem může trvat i několik hodin. Obecně se tedy jedná o látky s krátkodobým účinkem a pokud nejsou používány v uzavřených prostorách, velmi zřídkakdy způsobují trvalé následky či dokonce smrt. Problémy však mohou nastat při častém a dlouhodobém kontaktu s vysoce koncentrovanými slznými plyny a při použití ve vnitřních prostorách.

Slzný plyn se v minulosti používal jako chemická zbraň
zdroj: pixabay.com

Slzný plyn jako chemická zbraň

V roce 1993 bylo používání slzných plynů v bojových konfliktech zakázáno. Některé země včetně USA však slzné plyny stále používají např. k rozhánění a kontrole demonstrací. V posledních týdnech se tak kvůli přibývajícím případům, kdy obranné složky musely zasahovat při protestech souvisejících se smrtí George Floyda, zvedla vlna otázek ohledně bezpečnosti slzných plynů.

Zvyšuje riziko koronaviru?

Koronavirus, jakožto onemocnění dýchacích cest, by teoreticky mohl více postihovat jedince oslabené slzným plynem. Žádná konkrétní studie to však nepotvrzuje a odborníci se tak shodují, že záleží především na celkovém zdraví organismu a imunitě.

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X