Rychlý růst vlasů může upozornit na nádor

Krása má nespočet podob a každá žena se snaží být půvabná a přitažlivá. Některé procesy v těle jde ale jen těžko ovlivnit a hirsutismus patří k těm nejsilnějším kalibrům.

Chlup sem, chlup tam

Naštěstí už doba, kdy hrály prim vrstvy make-upu a umělý vzhled, pomalu odeznívá. Dnes se lidé opět vrací k přirozenosti, ženy snižují množství dekorativní kosmetiky na minimum a muži dávají vyumělkované kráse vale. Nároky na pravidelné odstraňování chloupků jsou ale stále vysoké a napříč celou společností se vyžaduje hladká a jemná kůže. V takové situaci je pro ženy hirsutismus skutečným prokletím. V některých případech může jít o genetický problém, jindy souvisí s původem, lidé z Blízkého východu nebo jihovýchodní Asie mají ke zvýšenému růstu pigmentovaných chloupků o něco blíž.

Hirsutismus se u žen vyznačuje ochlupením v místech, které je typické pro muže. Nejvíce pozornosti na sebe strhává porost na tvářích, kolem horního rtu a na bradě nebo krku, ale ušetřena nejsou ani záda, hrudník a vnitřní strana stehen. Běžně se nezařazuje mezi nemoci, ale pro ženy představuje psychickou zátěž a strach ze společenského vyloučení. Zlom přichází v období puberty a je třeba sledovat sebemenší projevy maskulinity. Ochlupení samo o sobě nevadí, ale balíček komplikací souvisejících s hormonální nerovnováhou většinou signalizuje závažnější problémy se zdravím.

Zdroj problémů

Příčina je jen jedna – zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů. Androgeny, jak se nazývají, se v malé míře produkují v ženském těle zcela běžně, ale nízká hladina ho neovlivňuje. Jakmile se množství prudce zvýší, organismus zareaguje stejně jako u mužů. Souvislostí mezi zdravotními problémy a ochlupením na nestandardních místech je nespočet:

  • Nádor nadledvin (včetně kongenitální adrenální hyperplazie)
  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Obezita (souvisí s inzulínovou rezistencí)
  • Cushingův syndrom
  • Užívání léků (anabolické steroidy nebo preparáty k léčbě endometriózy)

Lékaři dodnes nezjistili příčinu, ale některé ženy mají mnohem slabší vrstvu kůže a vlasové folikuly citlivé na vstřebávání hormonu, mužské nevyjímaje. Pokud vám rostou vlasy nezvykle rychle, kontaktujte svého lékaře. Podrobí je testům a budou-li vykazovat zvýšenou hladinu androgenů, budete muset podstoupit sérii vyšetření nadledvin nebo CT, aby se vyloučilo riziko nádorových onemocnění.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Dohladka, prosím

Důkladná prohlídka u lékaře je jedna věc, rychlé zbavení se nežádoucích chloupků to druhé. Způsobů je několik, záleží na zdroji komplikací.

  • Užívání hormonální antikoncepce, sloučeniny spironolaktonu nebo látek snižujících rezistenci tkání vůči inzulínu
  • Topické krémy zpomalující růst vousů (veškerého ochlupení)
  • Elektrolýza
  • Laserová terapie
  • Holení

Síla hormonů se dlouhodobě podceňuje. A je jedno, jestli se bavíme o „hormonu štěstí“ nebo kortizolu, který úřaduje v době spánku. Rovnováha je důležitá a dlouhodobé výpadky nebo časté kolize bývají předzvěstí vážnějších problémů.

Zdroj: familydoctor.org

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X