Chaluha měchýřnatá, bublinatka, mořská řasa, kelp, to všechno jsou lidové názvy pro chaluhu bublinatou. Je to hnědá řasa a najdeme, jak jinak než ve slané vodě v hloubce do pěti metrů. Její vhodný vliv na zdraví člověka objevili už staří Římané, kteří ji používali při bolestech kloubů.

V Česku můžeme chaluhu získat sušenou, ale i v práškové formě, dále jako gel, mast a čaj.

Bublinatka obsahuje

Je především výrazným zdrojem jódu, a tedy i vhodným doplňkem pro správné fungování štítné žlázy. Kromě toho obsahuje i stopové prvky jako bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chróm, zinek, mangan, selen nebo křemík, dále polysacharidy, algináty, lipidy a barviva, mj. betakaroten nebo skvalen.

Léčivé účinky

Jak jsme již zmínili, chaluha „dohlíží“ na správnou funkci štítné žlázy, ale i na další žlázy s vnitřní sekrecí, zrychluje metabolismus, snižuje tělesnou váhu, proto je využívána při dietách, má detoxikační účinky, snižuje cholesterol, reguluje krevní tlak, pomáhá při zánětech kloubů a revmatismu, zlepšuje stav pokožky, a dokonce prý podporuje i růst vlasů.

Použití chaluhy

Jako čaj v kombinaci s dalšími mořskými řasami se využívá hlavně při snižování nadváhy. Dále se vnitřně užívá ve formě nálevu, který vyrobíme tak, že 2 lžičky sušené rostliny zalijeme 2 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat.  Podáváme ho 3x denně. Nálev lze rovněž použít i do koupele, neboť hydratuje a zjemňuje pokožku.

Chaluha bublinatá se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a vážně nemocným se štítnou žlázou.