Pravidelné pití zeleného čaje by mohlo být tajemstvím dlouhověkosti

Oblíbený nápoj východních národů se těší čím dál větší oblibě i v Evropě nebo Americe. A není se čemu divit – zelený čaj přispívá k prevenci chronických a kardiovaskulárních onemocnění a podle všeho je jedním z klíčů k dlouhověkosti.

V čem je jeho skrytá síla?

Zelený čaj obsahuje spoustu prospěšných látek, především antioxidantů, které drží na uzdě volné radikály a chrání tak naše buňky. Tento mechanismus je velmi nápomocný především v prevenci rakoviny.

Výsledky studií po celém světě potvrzují, že u lidí konzumujících zelený čaj pravidelně (alespoň třikrát týdně), se riziko prodělání mrtvice či infarktu snižuje až o 20 %. Mezi další benefity potvrzené výzkumy patří například vliv zeleného čaje na regulaci cukru v krvi, krevního tlaku, cholesterolu a v neposlední řadě může mít velký podíl na udržení kondice. To všechno jsou faktory ovlivňující délku a kvalitu našeho života.

Skvělý pomocník při hubnutí

Výzkum ve Spojených státech zaznamenal, že pravidelní konzumenti zeleného čaje si snáz udržují štíhlou linii. Snižuje chuť k jídlu a má výborné detoxikační účinky. Whitney Linsenmeyer z Univerzity v Saint Louis však upozorňuje na fakt, že čaje jsou obecně častěji konzumovány lidmi se zdravější životosprávou a očekáváme-li velké změny, musíme se v první řadě zbavit nezdravých návyků.

Pozor na kofein!

Zelený čaj je také poměrně bohatý na kofein, záleží ovšem na přípravě i na druhu čaje. Jeden šálek (250 ml) kvalitního zeleného čaje obsahuje cca 30-50 mg kofeinu, záleží na druhu čajovníku, době louhování a přípravě. Vždy proto pozorně čtěte etikety, kde naleznete přesný návod na přípravu.

U kvalitních zelených čajů je také možné konzumovat více nálevů, přičemž obsah látek v každém nálevu je rozdílný. To platí i pro kofein.

Co se týče pravidelné konzumace zeleného čaje, obezřetní byste měli být především v případě, berete-li léky, nebo pokud trpíte nespavostí.

Místní přebírají čajové lístky
zdroj: pixabay.com

Jaká je správná příprava zeleného čaje?

Málokdo ví, že zelený čaj pochází z identické rostliny jako černý nebo bílý čaj. Čaje se liší zpracováním a poté pochopitelně i přípravou. Jak tedy při přípravě zeleného čaje získat to nejlepší?

  • zelený čaj zalévejte převařenou, ne však vroucí vodou (čaj by měl velmi hořkou chuť, a to kvůli nadměrnému uvolnění tříslovin)
  • ideální teplota je 70 – 80°C, vždy podle druhu čaje
  • kvalitní sypané čaje můžete bez obav přelít vícekrát, budete však muset zvýšit dobu louhování
  • každý nálev obsahuje rozdílnou koncentraci látek, může se proto lišit chuť
  • první nálev obsahuje nejvíce kofeinu, pro těhotné a kojící ženy je tedy ideální pít až druhý nálev

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X