Naučte se jak jíst méně jídla a snadno zmenšit porce během hubnutí

Snažíte se jíst méně? Nedaří se vám zmenšit porce? Základem úspěšného hubnutí je pravidelná strava rozdělená na několik menších jídel denně. Pokud se ale dlouhá léta stravujete více, než je zdrávo, může být těžké odnaučit žaludek na velké porce. Pomoct vám může zejména v začátcích hubnutí několik triků.

Rozdělte si talíř na poloviny

Při hubnutí je důležité nejen množství potravin, ale i poměr živin v nich obsažených. Zapamatujte si jednoduchou zásadu: talíř si rozdělte na dvě pomyslné poloviny. Jedna z nich by měla být tvořena zeleninou a ovocem, druhá z poloviny bílkovinami a z poloviny sacharidy. 

Můžete se inspirovat těmito příklady jídel ve vyváženém poměru (v pořadí 2:1:1):

  • listový špenát s piniovými semínky, dvě vejce, brambory
  • růžičková kapusta, kuličky z mletého masa, batátové hranolky
  • pečená červená řepa, kozí sýr, celozrnné toasty
  • hrášek s mrkví a kukuřicí, přírodní kuřecí řízek nebo tofu, kuskus
  • grilovaná cuketa, teplý salát z těstovin a tuňáka
  • pečená jablka se sušenými švestkami, řecký jogurt, rýžová kaše
kolik jídla sníst denně
pixabay.com

Omezte tekuté kalorie

Dáváte si ráno kávu s mlékem, na svačinu smoothie, večer dvě deci vína a během dne usrkáváte limonádu? V tom případě do sebe dostanete dost kalorií, aniž byste cokoliv dalšího snědli.

Naučte se vnímat i množství energie, které vypijete. Pokud nemůžete vydržet bez svého oblíbeného cappuccina, omezte se na jedno denně a místo cukru si jej posypte skořicí. Smoothies a džusy zařaďte do kategorie jídlo, vždyť do jedné sklenice se klidně vejde šťáva z pomeranče, banánu, jablka i hrsti malin dohromady! 

Alkohol se snažte omezit na minimum a naučte se jej brát jako slavnostní pití, které si s radostí dopřejete jednou za čas. Slazené nápoje, limonády včetně kupovaného ice tea, colu a energy drinky raději úplně vynechejte, nenaleznete v nich vůbec nic prospěšného pro váš organismus. To stejné platí i o dietních nápojích včetně coly light, která zvyšuje hladinu cukru v krvi.

kolik kávy denně vypít
pixabay.com

Vláknina zaplní žaludek

Zařaďte do stravy kvalitní zdroj vlákniny, která absorbuje vodu, doslova vyplní žaludek a vy se tak budete cítit sytější a nesníte tolik kalorií. Vlákninu můžete buď užívat jako potravinový doplněk, nebo ji jednoduše přidat do jídelníčku ve formě zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnného pečiva.

Servírujte na dezertních talířích

Velmi jednoduchý způsob, jak ošálit především váš mozek, je používání menšího nádobí. Psychologie tady hraje hlavní roli a funguje úplně stejně, jako v případě nákupních vozíků v supermarketu. Kolikrát se vám už stalo, že jste šli jen pro pár drobností a nakonec měli košík plný zbytečností? S jídlem je to to stejné, velký talíř zaplněný do půlky nikdy nepůsobí dobře, proto vyměňte velké talíře za dezertní a naplňte je klidně až po okraj!

jak rychle zhubnout
pixabay.com

Staňte se foodblogerem sami pro sebe

Inspirují vás dokonale naaranžované pokrmy oblíbených blogerů a influencerů? Pokud vás zdravý životní styl jiných lidí inspiruje, není nic špatného, když si jejich metodu vyzkoušíte sami na sobě.

Jednoduše si vyfoťte každé jídlo, které během dne sníte. Nemusíte si lámat hlavu s aranžováním, jde spíše o to, abyste se mohli na konci dne, týdne či měsíce zpětně ohlédnout za tím, co celý den jíte. Pokud na vašem menu převažují potraviny obsahující bílý cukr a každý druhý večer miska brambůrků, je na čase to změnit.

Máte tendenci mezi jídly neustále něco uzobávat? Vyzkoušejte jednoduché rady, jak překonat hlad během hubnutí, než si zvyknete na nový dietní režim.

jak zhubnout trvale
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X