Pořádná sprcha na začátku dne či konci dne většině z nás dodá pocit čistoty a svěžesti. Někteří lidé se ale setkávají s problémem, že i přesto, že se důkladně umyli mýdlem, mají pocit, že jejich podpaží je stále nepříjemně cítit. Naštěstí se často jedná o velmi jednoduchý problém s překvapivě jednoduchým řešením.
Za vším hledej bakterie
Navzdory všeobecnému přesvědčení není tělesný zápach, včetně toho v podpaží, způsoben pouze potem, ale rovněž bakteriemi. Když má někdo pocit, že je po sprše stále cítit, obvykle jde o někoho, kdo je náchylnější k pocení a může mít na kůži nahromaděné bakterie. A ani osprchováním se mu zcela nepodařilo odstranit podmínky pro život a rozvoj těchto bakterií.
Všichni máme na povrchu kůže, včetně kůže v podpaží, směs „dobrých“ a „špatných“ bakterií. Obvykle jsou tyto bakterie ve vyváženém stavu. Občas však může dojít k narušení této rovnováhy a přemnožení některých „špatných“ bakterií, a to může zhoršit nebo zintenzivnit tělesný zápach. Dobrou zprávou je, že příčinu problému můžete vyřešit poměrně snadno a během chvíle se po sprše cítit opravdu svěží a bez zápachu.
Jak problém nadobro odstranit
Použití antibakteriálního mýdla může účinně snížit počet bakterií na vaší pokožce, které by mohly nepříjemný zápach způsobit. Antibakteriální mýdlo obsahuje speciální sloučeniny určené k ničení mikrobů, které stojí i za nepříjemným zápachem, a zanechává tak pokožku bez jakýchkoli bakterií. Jednoduchý přechod na antibakteriální mýdlo tak u většiny lidí problém se zapáchajícím podpažím po sprchování snadno odstraní. Bakterie se také rády ukrývají v tělesných chloupcích. Studie potvrzují, že holení či depilace tělesných chloupků též účinně snižují případný problém se zápachem v určitých oblastech.
Pozor na antiperspirant
Používáte obvykle antiperspirant poté, co ráno vyskočíte ze sprchy? Sice se to může zdát jako nejúčinnější způsob, jak udržet pot a zápach v podpaží na uzdě, ale ve skutečnosti tomu tak není. Antiperspiranty jsou podle odborníků nejúčinnější, když se používají před spaním. Fungují totiž tak, že ucpávají potní žlázy v podpaží a zabraňují uvolňování potu. Proto podpaží tolik nezapáchá, pot se vlastně nedostane na povrch kůže. Vzhledem k tomu, že potní žlázy jsou v noci prázdné, mohou antiperspirantu přijmout více. A protože většina antiperspirantů je navržena tak, aby fungovala 24 hodin, budou fungovat i druhý den.
Kdy navštívit lékaře
To, že vám občas zapáchá podpaží i po sprše, není obvykle důvodem k obavám a v naprosté většině případů tuto nepříjemnost vyřeší domácí opatření, jako je mytí antibakteriálním mýdlem, holení a správné používání antiperspirantu.
Pokud ale problém se zapáchajícím podpažím po sprchování přetrvává nebo se zdá, že zápach vychází i z jiných částí těla, je vhodné se obrátit na lékaře. Mohlo by se totiž jednat o příznak onemocnění jater, cukrovku nebo neschopnost metabolizovat některé potraviny či léky.
Také poslední měsíce často používáte dezinfekční gely? Opravdu jsou o tolik účinnější než mýdlo?
Zdroj: wellandgood.com, ncbi.nlm.nih.gov, asm.org, livestrong.com