Dezinfekční gel versus mýdlo. Co je účinnější a mohou nám gely škodit?

Prostředky na dezinfekci rukou jsou dnes běžnou součástí vstupů do většiny veřejných budov či nákupních center. Přestože už před pandemií koronaviru většina z nás věděla, že dezinfekční gel účinně ničí mnoho bakterií a virů, používala ho jen naprostá menšina lidí. Dnes ho používáme všichni, mnohokrát denně. Společně s respirátorem či rouškou a dodržováním dostatečné vzdálenosti od druhých osob se stal součástí našeho každodenního života. Není pochyb o tom, že na jednu stranu nás dezinfekční gely chrání a pomáhají nám, ale opravdu dělají jen to?

Princip fungování dezinfekčních gelů

Obecně se dá říci, že existují dvě široké kategorie dezinfekčních prostředků na ruce. První kategorie je na bázi alkoholu, tyto prostředky k inaktivaci choroboplodných zárodků používají především ethanol, isopropylalkohol nebo n-propanol. Druhou kategorii tvoří dezinfekční prostředky bez alkoholu, které ke stejnému účelu obsahují jinou látku, obvykle benzalkonium-chlorid. Vzhledem k tomu, že nejrůznější dezinfekční prostředky aplikujeme na pokožku našich rukou velmi často, objevily se různé názory, které před jejich nadměrným používáním určitým způsobem varují a dávají tyto prostředky do souvislosti s rozmanitými kožními problémy, alergiemi i tím, že přispívají k vytváření antimikrobiální rezistence.

Který gel je lepší?

Časopis American Journal of Infection Control před časem publikoval článek o tom, že většina dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu je účinná při inaktivaci obalených virů, tedy virů obklopených vnější membránou, jako je i koronavirus či chřipka, za předpokladu, že se použije dostatečné množství gelu k úplnému pokrytí rukou a že gel nesetřete dříve, než zaschne. Proti tak zvaným neobaleným virům, jako je norovirus, virus hepatitidy A či rhinovirus, jsou tyto prostředky účinné o něco méně. Důležité rovněž je, aby obsah alkoholu byl alespoň 60 %. Benzalkonium-chlorid, na kterém je založena druhá skupina dezinfekčních prostředků, je účinný pouze proti obaleným virům.

Mytí rukou mýdlem jako obrana před koronavirem.
zdroj: freepik.com

Gel versus mýdlo

Mnoho lidí pod vlivem dezinfekčních gelů bohužel tak trochu zapomnělo na mýdlo. Je důležité si uvědomit, že přestože je gel vhodným způsobem likvidace virů, měli bychom ho používat pouze v případě, kdy si není možné ruce umýt klasickým způsobem. Za nejúčinnější způsob sterilizace rukou je stále považováno mýdlo a voda. Například americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje mýt si ruce vodou a mýdlem kdykoli je to možné. Podle CDC též není nutné používat antibakteriální mýdlo, neboť při důkladném dvacetivteřinovém mytí rukou nepřináší ve srovnání s obyčejným mýdlem žádné zvláštní výhody. Jediné, na co je třeba dát si v souvislosti s používáním mýdla pozor, je vyvarovat se přímého dotyku kohoutků či klik dveří, stačí použít papírovou utěrku.

Antimikrobiální rezistence i kožní problémy

Pokud jde o naznačený problém, že nadměrným používáním dezinfekčních prostředků by si vůči nim bakterie časem mohly vytvořit rezistenci, bohužel to naznačují i některé studie. „Mechanické“ odstraňování bakterií a virů pomocí vody a mýdla s tímto problémem spojeno není. Časté používání gelů na ruce na bázi alkoholu, stejně jako nadměrné mytí některými druhy mýdel, může také způsobit vysušení a podráždění pokožky. Provedené výzkumy ukazují, že dezinfekční prostředky na bázi benzalkonium-chloridu jsou méně dráždivé než gely na bázi alkoholu. Někteří dermatologové se v souvislosti s častým používáním dezinfekčních prostředků rovněž obávají nárůstu kontaktní dermatitidy rukou.

Trápí vás suchá kůže na rukou? Věnujte svým rukám více péče a chraňte je.

Zdroj: medicalnewstoday.com, healthline.com, nhs.uk, cdc.gov, ajicjournal.org, jaad.org, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X