Nenápadné příznaky, že máte příliš vysokou hladinu cukru v krvi

Když se mluví o zdraví, často slyšíme nejen o hladině cholesterolu, ale také o hladině cukru v krvi. Krevní cukr je často zmiňován především v souvislosti s cukrovkou. Nejprůkazněji samozřejmě vysokou hladinu cukru v krvi odhalí rozbory krve, nicméně existují i některé další příznaky, kterými se vám vaše tělo snaží naznačit, že něco nemusí být v pořádku.

Časté močení

Jedním z častých příznaků, které ukazují na příliš vysokou hladinu cukru v krvi, je časté močení. Důvodem je, že příliš mnoho cukru v krvi ovlivňuje funkci ledvin. Ledviny se snaží zbavit přebytečného cukru a společně  s ním „vytlačí“ i vodu. Vaše tělo reaguje tím, že potřebuje tuto tekutinu vyloučit ve formě moči.

Zvýšená žízeň

Druhým obvyklým signálem, který nás může na zvýšenou hladinu cukru v krvi upozornit, je nadměrná žízeň. Většinou jde ruku v ruce s častým močením. Zvýšené močení ve snaze odstranit z těla cukr totiž vede k dehydrataci, které následně způsobuje žízeň. Tyto dva příznaky vysoké hladiny cukru v krvi působí v tandemu a vytvářejí zdánlivě nekonečný a začarovaný kruh.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou při nevyrovnané hladině cukru v krvi rovněž častým jevem. Na rozdíl od jiných příznaků se ale bolesti hlavy mohou objevit nejen v důsledku příliš vysoké, ale i příliš nízké hladiny cukru v krvi. Cukr, který konzumujeme, ovlivňuje funkci našeho mozku a nervového systému. Hladina glukózy v mozku je ve skutečnosti proměnlivější než v kterékoli jiné části těla. Vrcholy a poklesy mohou způsobovat bolesti hlavy a svou roli mohou hrát i hormony, které na cukr reagují. V případě hyperglykémie se jako první příznak může objevit mírná bolest hlavy. Tato mírná bolest hlavy může zesílit, jakmile se hladina cukru v krvi po jídle zvýší.

Únava

Únava je zákeřný příznak, který může znamenat mnoho věcí. Lidé trpící cukrovkou až příliš dobře vědí, že únava je jedním z hlavních vedlejších účinků. Fyziologické mechanismy jsou složité, ale základy jsou následující: Pokud vaše tělo zažije velký vzestup hladiny cukru v krvi, tělo produkuje inzulín, aby ji regulovalo. Pokud vylučovaný inzulín nestačí nebo pokud ho tělo není schopno správně produkovat, uchýlí se k čerpání energie z tuků. Vzniká tak složitý řetězec událostí, který nakonec vede k přebytku molekul, jež nelze správně využít, což způsobuje únavu.

Zvýšená žízeň v důsledku krevního cukru.
zdroj: pixabay.com

Infekce

Jak bylo zjištěno, cukr je hlavním přispívajícím zdrojem tělesných zánětů, které potlačují některé imunitní funkce organismu. Pokud je vaše tělo v důsledku chronické hyperglykémie neustále zanícené, schopnost vašeho těla bránit se infekcím se výrazně oslabuje. To může mít za následek soustavné, opakující se nebo nadprůměrně silné infekce. Velmi často jsou zejména různé kvasinkové infekce močových cest a pohlavního ústrojí.  

Pomalejší hojení ran a změny na kůži

Pomalé hojení ran je další nenápadnou známkou toho, že máte příliš vysokou hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi ovlivňuje i náš oběhový systém není výjimkou. Krev přenáší kyslík a další živiny, které jsou pro hojení ran klíčové. Když je tato funkce v důsledku vysoké hladiny glukózy v krvi poněkud potlačena, naše tělo ztrácí část svých schopností hojit rány. Především rány na dolních končetinách se mohou dlouho hojit. Osoby, které se potýkají s prediabetem, též častěji trápí puchýře, suchost, svědění a další abnormality pokožky. Kromě toho se mohou začít objevovat též různé kožní výrůstky, fibromy.

Zvláštní hlad, ztráta hmotnosti

Polyfagie neboli nadměrný hlad je dalším příznakem cukrovky. Jak víme, ledviny dělají vše pro to, aby cukr z krve vyplavily, a pokusily se tak znovu nastolit rovnováhu. To může způsobit, že vaše buňky zoufale touží po energii, kterou chtějí získat z potravy, takže pak vyšlou signál do mozku, abyste více jedli. Jak tento cyklus pokračuje, vaše tělo se uchýlí k hledání jiných zdrojů paliva, zpravidla z tuků, což může vést ke ztrátě hmotnosti. Nadměrná chuť k jídlu spojená s úbytkem hmotnosti je známkou toho, že v těle něco špatně funguje.

Rozmazané vidění

Nadměrný příjem cukru je již dlouho znám jako faktor, který přispívá ke zvýšené hladině zánětů v těle. Bohužel vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit vaše tělo skutečně komplexně, což zahrnuje i vliv na vaše oči. Pokud je hladina cukru v krvi příliš vysoká, může dojít k zánětu očních čoček. Tento zánět může vést k akutnímu rozmazanému vidění, ale také k chronickým problémům se zrakem. Nadměrná hladina cukru v krvi a otoky, které způsobuje, mohou vést též k šedému zákalu a chronicky vysoká hladina glukózy v krvi může přispívat ke vzniku makulární degenerace.

Lidé, kterým byla diagnostikována cukrovka, se často obávají, že nebudou moci jíst ovoce. Je to pravda?

Zdroj: mayoclinic.org, self.com, verywellhealth.com, medlineplus.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X