„Zázračná“ probiotika: Přestaňte věřit třem častým mýtům ohledně jejich užívání

Všichni jsme slyšeli o výhodách probiotik. Říká se, že zlepšují zdraví našich střev, pomáhají nám zhubnout, a dokonce nám dodávají více energie. I když probiotika na jednu stranu opravdu nabízejí našemu organismu některé výhody, na stranu druhou se jim někdy přisuzují věci, které prostě nedokáží. Jakým mýtům tedy přestat věřit?

Veškeré potřeby probiotik jsou uspokojeny potravou

Prvním z nich je, že je snadné uspokojit svou potřebu probiotik pouze prostřednictvím stravy. Je sice skvělé získávat živiny z potravy, ale abyste získali dostatek probiotika, a uspokojili tak potřeby svého těla, museli byste jíst potraviny bohaté na probiotika každý den. Potravin, které obsahují probiotika ve větším množství, jako jsou například jogurty a kimči, je ale jen málo, a pro některé lidi může být obtížné jíst je každý den. Užívání probiotických doplňků stravy může pomoci získat dostatek probiotik, pokud je nemůžete získat pouze potravou.

Probiotika působí okamžitě

Jako společnost jsme zvyklí na to, že se věci dějí rychle. Přirozeně máme tendenci aplikovat toto myšlení i na zdraví. Jenže v oblasti zdraví okamžité výsledky téměř neexistují. Při užívání probiotických doplňků stravy je tak velmi důležité u nich vydržet. Výsledky se neprojeví hned. Naše tělo potřebuje čas, aby se přizpůsobilo novým bakteriím ve střevech.

Dvě ruce se dvěma různými typy probiotik.
zdroj: pexels.com

Čím více probiotik, tím lépe

Také si myslíte, že více znamená lépe? Pokud jde o podporu střev, je ve skutečnosti důležitější kvalita než kvantita. Kvalita se u probiotik měří v jednotkách tvořících kolonie neboli CFU. I když ale máte v probiotickém doplňku například 10 miliard CFU, pokud žádný z těchto kmenů nebyl studován a nebylo prokázáno, že poskytuje zdravotní výhody, které hledáte, pak toto množství nic neznamená. Jinými slovy vyšší počet CFU nemusí nutně znamenat, že je probiotikum účinnější, a každý probiotický kmen může mít jiný přínos pro naše zdraví.

Jsou probiotika všelék?

Někteří lidé se také domnívají, že probiotika jsou všelékem na všechny zažívací problémy. Mohou sice pomoci při některých zažívacích potížích, například těch, které souvisejí se stresem či nevhodným stravováním, ale nepomohou při všech problémech. Probiotika také nenahrazují jinou léčbu, jako jsou léky nebo chirurgický zákrok. Pokud máte vážné zažívací potíže, měli byste se poradit se svým lékařem. Probiotika mohou být způsobem, jak zlepšit zdraví vašich střev, ale nedokáží zázraky.

Mohou být probiotika jedním ze způsobů prevence demence?

Zdroj: medicalnewstoday.com, livescience.com, globalhealthtrax.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X