Vyrobte si levandulové bomby do koupele, které vás dokonale uklidní

Levandule lékařská je velmi ceněnou a oblíbenou bylinou. Vyniká nejen svou vůní a krásnými fialovými kvítky, ale také uklidňujícími účinky na lidský organismus. Vyrobit si z ní můžete levandulové bomby do koupele. Právě ty vás po stresujícím pracovním dni dokonale uklidní a podpoří klidný spánek.

Levandule

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je poměrně silně aromatickou a léčivou rostlinou pocházející z čeledi hluchavkovitých. Dorůstá výšky 60-120 cm a vytváří vytrvalý polokeř. Levanduli poznáte nejen podle typických kvítků, které jsou zbarveny od modré až po tmavě fialovou, ale i na základě typické levandulové vůně.

Zdravotní přínosy

Díky svým účinkům na lidské tělo se levandule stala oblíbenou bylinou v lidovém léčitelství, lékařství i v kosmetice.

Uklidnění

Levandule se proslavila především díky svým uklidňujícím účinkům na lidský organismus. Zklidňuje nervový systém a pomáhá při obtížích nervového původu. Díky jejím účinkům pomůže i při bolestech hlavy, migréně a hysterických stavech.

Pomoc při nespavosti

Levandule je vhodným  přírodním pomocníkem při nespavosti. Vložit si můžete snítky levandule k vaší posteli či si koupit polštář naplněný levandulí. Vhodné je použít i levandulový esenciální olej do aroma lampy před spaním.

Chřipka a nachlazení

Inhalace levandulové silice podporuje léčbu zánětu průdušek (bronchitidy), chřipky a angíny. Hodit se vám bude zásoba levandulové silice především na zimu.

Revmatismus

Použít levanduli můžete také zevně s pomocí levandulového oleje. Ten se natírá na bolavá místa a podporuje léčbu. Vhodné je levandulový olej použít při revmatismu, jako podpora léčby po úrazech, na natržené svaly či při zánětech a bolestech nervů.

Koupelové bomby & jejich výroba

Skvělým prostředkem uklidnění jsou koupelové bomby. Zpravidla se jedná o kulaté bomby obsahující byliny, mohou mít však i jiné tvary. Bomby po vložení do koupele šumí a koupel příjemně provoní. Díky přidaným olejům vás koupel nijak nevysuší, naopak vaši pokožku regenerují. Koupelové bomby s levandulí jsou ideální pro dospělé, kteří je ocení po dlouhém pracovním dni, ale i pro děti, které příjemná vůně uklidní a navodí jim příjemný spánek. Během koupele se totiž v levanduli nejen koupete, ale inhalujete také její vůni.

Ingredience

 • 1 šálek jedlé sody
 • ½ šálky kyseliny citronové
 • ¼ šálek mořské soli
 • 1 lžíce mandlového oleje nebo kokosového oleje
 • 6 lžiček sušených levandulových květů
 • 30 kapek levandulového esenciálního oleje
 • Levandulová voda ve spreji (začněte 1 polévkovou lžící)
 • Silikonová forma na pečení ve tvaru srdce (pokud chcete, můžete použít i jiné tvary)

Postup výroby

 • Připravte si velkou mísu, ve které smícháte jedlou sodu, mořskou sůl, kyselinu citronovou a sušené levandulové květy. Promněte směs prsty.
 • V druhé misce si smíchejte levandulový esenciální olej a mandlový či kokosový olej.
 • Smíchejte poté obě směsi dohromady.
 • Směs poté pomalu nastříkejte levandulovou vodou (můžete použít jen obyčejnou vodu) a vytvářejte hmotu, která je vlhká, ale není příliš mokrá. Důvodem je to, aby vám nevypěnila jedlá soda. Voda se musí přidávat velmi opatrně a postupně. Stačí vždy stříknout jednou či dvakrát a promíchat. Bomby lze dobarvovat i s pomocí přírodních barviv.
 • Poté směs vtlačte do silikonové formy na pečení. Přidat můžete i trochu levandulových květů na dno formy a trochu navrch. Srdíčka tak budou vypadat lépe. Ze směsi můžete vytvořit i levandulové bomby bez použití silikonové formy.
 • Nechte směs několik hodin vyschnout při pokojové teplotě. Jakmile budou tvrdé srdíčka tvrdá, vyjměte je z forem a uložte do vzduchotěsné nádoby. Šumivá srdíčka vkládejte do vaší koupele podle potřeby.

Zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/129269857@N03/16656080231

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X