Vrba není jen na pomlázky, je to předchůdce a zdroj aspirinu

Hlavně v čase před Velikonocemi přicházíme k vrbě, abychom si natrhali proutky na pletení pomlázky. Pokud však k ní vyrazíme ještě dříve, v březnu, než začne obrůstat listy a květy a objevíme pokácenou vrbu, sloupneme z větví kůru. Je léčivá. To už znali staří Egypťané a kůra z vrby se ve farmacii používá dodnes.

Sbíráme…

Jak jsme již zmínili, z vrby loupeme kůru. To uděláme tak, že větev na několika místech ořízneme dokola a poté uděláme podélný řez a kůru opatrně odloupneme. Ta by neměla být tlustší více než 3 mm. Kůru pak sušíme. Jestliže je dobře usušená, tak by na lícové straně měla být šedozelená, na rubu světle hnědá. Když ji promačkáme prsty, měla by se drolit.

Kůra obsahuje

Vrbová kůra, to je předchůdce aspirinu, neboť obsahuje kyselinu acetylsalicylovou, z které aspirin právě vznikl. Dnes se sice vyrábí synteticky, ale není od věci použít původní zdroj tohoto léku. Kromě toho má kůra v sobě flavonoidy, pryskyřice, katechinové třísloviny, soli kyseliny šťavelové a řadu dalších hodnotných látek.

Léčivé účinky

Vzhledem k výše popsanému je jasné, že nejlepších výsledků vrbová kůra dosahuje při léčbě horečky, chřipky, nachlazení, rýmy, bolesti hlavy a svalů. Rovněž je vhodná při revmatických potížích, hnisavých ranách, při zánětech horních cest dýchacích, celkově zklidňuje organismus. Pomáhá též při problémech s pokožkou, proti lupům a akné.

Užití kůry

Vrbovou kůru dnes najdeme v různých bylinkových směsích proti zdravotním problémům, které jsme popsali. Kromě toho, si však z usušené kůry některé produkty můžeme připravit sami.

Odvar/nálev: jednu lžíci rozmačkané vrbové kůry zalijeme sklenicí studené vody, uvedeme do varu a pět minut povaříme. Poté na čtvrt hodiny odstavíme, pak přecedíme a můžeme pít 3x denně.

Silnější odvar: k zevnímu použití připravíme silnější odvar, kdy 40 – 50 g sušené kůry vaříme 15 minut v půl litru vody a dalších 15 minut necháme odstát a pak přecedíme. Takto připravený odvar využíváme jako obklad nebo ho můžeme použít i jako přísadu do koupele.

Upozornění: s vrbovou kůrou to nepřehánějte, raději se vždy poraďte s lékařem a více jak 3x denně ji neužívejte, neboť předávkování může vyvolat otravu. Rozhodně se kůra nesmí používat v době těhotenství, při žaludečních vředech, bronchiálním astmatu a poruchách srážlivosti krve.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X