Muškátovník vás může léčit, ale i otrávit

Strom dosahující až 15 metrů, který neopadává, jeho pravlastí je Indonésie a rozšířený je v tropické části Asie, to je muškátovník vonný. A z něho známe muškátový oříšek a koření muškátový květ.

Sbírá se…

Po celý rok se sbírají muškátové oříšky, což jsou plody. Ty se srazí na zem a z nich se vyndá oříšek a dužnatý míšek, který tvoří obal, ten se suší na slunci, poté se mele a získáváme tak koření muškátový květ.

Muškátovník obsahuje

Muškátový oříšek obsahuje silice myristicin a elemicin s psychoaktivními účinky, kyselinu muškátovou, rozličné alkaloidy a éterické oleje.

Léčebné účinky

Muškátovník léčí zažívací potíže, nechutenství, bronchitida, revmatismus, průjem, potlačuje zvracení, nevolnost na zvracení, má protizánětlivé účinky, je vhodný proti zánětu průdušek, bronchitidě, pomáhá při zápachu z úst, artritidě. Strom je silně aromatický.

Užití…

Muškátový květ či oříšek se k nám dováží. Můžeme ho užívat ve formě prášku, který nabereme na špičku nože a podáváme ho 3x denně, rovněž z něho připravíme odvar, na který použijeme 1,5 g muškátového prášku, dá se sehnat i éterický olej, anebo prášek přimíchat do různých mastí.

Jak oříšek, tak i prášek se využívá v kuchyni, jako koření, jež přidáváme do jídel, salátů, nápojů, polévek, uzenin i likérů.

kosmetice se vonné silice z muškátu využívají při výrobě mýdel, parfémů, vlasových přípravků a vody proti zápachu z úst.

Upozornění: předávkování (nad 25 až 30 g) může vést k otravě, k halucinacím, bolestem hlavy, pálením sliznice, bušení srdce, ke křečím, ztrátě vědomí, člověk může upadnout do kómatu a zemřít. U těhotných žen může dojít k narušení vývoje plodu, k předčasnému porodu nebo k potratu.

Tip: Navštivte náš magazín o zvířatech. 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X