Předně si musíme říci, že medvědice léčivá se u nás vyskytuje pouze v horských oblastech a je chráněnou rostlinou. Pokud bychom si ji chtěli vypěstovat, občas se keřík dá sehnat v zahradnictvích. Pro lékárenské účely se k nám dováží.

Medvědice je stále zelený keřík s červenými plody, který je podobný brusince či klikvě.

Sbírá se…

Z medvědice se celoročně sbírají listy pro účely lékařství, jako pochutina pak plody, které však žádné léčivé látky neobsahují. Jsou velmi trpké a kyselé, přidávají se do různých jídel, mohou nahradit k okyselení citron.

Medvědice obsahuje

Listy medvědice obsahují glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny, flavonoidy, minerální látky.

Léčivé účinky

Výrazné a velmi účinné léčivé využití medvědice je při zánětu močových cest a močového měchýře, má protizánětlivé účinky, antiseptické působení, využívá se při nemocech trávicího traktu, ledvin, cukrovce, průjmech, tonizuje srdeční sval, zbavuje organismus kyseliny močové a jiných odpadních látek.

Užití medvědice

Čaj: 2 lžičky sušených listů zalijeme 3 dcl horké vody, necháme louhovat a pijeme 3 – 5x denně.

Většinu dalších produktů, jako tinkturu, nálev z rozemletého listu medvědice si můžeme zakoupit a doma pak postupovat podle návodu.

Upozornění: medvědice je lehce toxická, ve vyšších dávkách může způsobit nevolnost. Vyhnout by se jí rozhodně měly těhotné a kojící ženy a děti. Někdy může dojít k zácpě, proto je vhodné ji užívat společně s projímavými bylinami.

Víte že: severoameričtí indiáni si ji přidávali do směsí, které pak kouřili v dýmkách.