35 tipů, jak využít jablečný ocet

Organický, nepasterizovaný a nefiltrovaný jablečný ocet je jednou z nejlepších věcích, které můžete v domácnosti mít. Toto účinné tonikum se používalo již od starověku k léčbě a zmírnění mnoha onemocnění, včetně nachlazení, infekcí, ledvinových kamenů, vysokého krevního tlaku, alergie, artritidy aj.

Ačkoliv je jablečný ocet kyselé povahy, ve skutečnosti pomáhá vyrovnávat naší hladinu pH, která napomáhá udržovat tělo zdravé, snižuje riziko chronických zánětů a zvyšuje odolnost vůči mnoha nemocem. Níže si představíme 35 prokázaných výhod a využití, jaké jablečný ocet má a o kterých jste zřejmě ani nevěděli.

1. Zlepšuje trávení

Jablečný ocet obsahuje velké množství enzymů, které napomáhají rozkládat potravu a zjednodušovat proces trávení. Obsažená kyselina octová podporuje trávicí šťávy, díky čemuž je trávení efektivnější. Kromě toho podporuje kyselina octová vstřebávání minerálů, díky tomu můžeme získat z potravin větší množství živin.

2. Zmírňuje příznaky bolesti v krku

Jablečný ocet má silné antibakteriální vlastnosti, což znamená, že dokáže eliminovat nebezpečné bakterie a mikroorganismy, které způsobují bolesti a problémy v krku. Pokud se smíchá se surovým medem, vznikne silná přírodní a protizánětlivá a protivirová směs, od které můžeme očekávat zlepšení našeho zdravotního stavu. Pro zmírnění bolestí v krku smíchejte 1 lžičku jablečného octa, 3 lžíce surového medu a jednu lžičku kajenského pepře. To vše smíchejte ve sklenici vlažné vody a vypijte. Kajenský pepř je ideální ke zmírnění bolestí.

3. Zmírňuje pálení žáhy

Pálení žáhy je často způsobeno jako důsledek ochuzené kyseliny chlorovodíkové. Žaludeční kyseliny dokáží ochránit žaludek proti mikrobům, ale pokud je hladina pH v žaludku příliš vysoká, patogeny se mohou šířit po celém jícnovém svěrači a paralyzovat svaly, což umožňuje potravinám, aby se vracely zpět do jícnu. Pokud cítíte pálení žáhy, rozmíchejte lžičku jablečného octa ve sklenici vody nebo šálku čaje. Pokud se vám voda s octem špatně polyká, přidejte lžičku medu.

4. Léčí spáleniny od slunce

Pokud cítíte, že vaše sluncem spálená pleť potřebuje odpočinek a relaxaci, dejte si horkou koupel a přidejte do ní 2 šálky jablečného octa. Po prvních 10 minutách by se mělo srovnat pH vaší pokožky a vy byste se měli začít cítit lépe.

jablecny-ocet

5. Zmírňuje popáleniny

Podobně působí jablečný ocet i v případě popálenin. Pokud se spálíte, naneste na postižené místo jablečný ocet co nejdříve, napomůžete tím k utišení bolesti a stimulaci hojení. Jablečný ocet pomáhá také jako dezinfekce.

Poznámka: Nepoužívejte na otevřené rány.

6. Hojí modřiny

Ohřejte šálek jablečného octa a přidejte do něj 1 lžičku mořské soli. Tato směs urychlí proces hojení modřin. Směs používejte každý den, dokud modřiny nezmizí.

7. Léčí plísňové infekce

Jednou z nejběžnějších houbových infekcí je Candida, je to druh parazitické infekce, která způsobuje přemnožení kvasinek, což vede ke špatnému trávení, vředům, kvasinkové infekci a nedostatku energie. Candida je typickým důsledkem špatné stravy, která má vysoký obsah sacharidů a rafinovaného cukru, jakož i nadužívání antibiotik a antikoncepce. Při léčbě Candidy je nejlepším spojencem jablečný ocet a citronová voda. Jablečný ocet podporuje lepší trávení a citronová voda umožňuje, srovnání pH, aby se v těle lépe dařilo zdravým bakteriím.

8. Zmírňuje bolest svalů

Až budete mít za sebou náročný den nebo náročné cvičení v posilovně, vezměte si 1 polévkovou lžíci jablečného octa smíchanou s vodou. Tuto směs můžete rovněž použít i externě. Pokud vás bolí svaly na těle, dejte si horkou koupel a do vody nalijte 2 šálky jablečného octa. Koupel by měla trvat alespoň 20 minut.

9. Léčí nepříjemné svědění

Pokud trpíte nepříjemným svěděním a neznáte jeho příčinu, namočte vatový tamponek nebo vatovou tyčinku v jablečném octu a místo potřete.

10. Může pomoci diabetikům 2. typu se zlepšením citlivosti na inzulín

Jablečný ocet pomáhá tělu ke správnému metabolismu glukózy a k regulaci hladiny cukru v krvi. Pokud chcete lépe zvládat váš diabetes, užijte 1 polévkovou lžíci jablečného octu ve sklenici vlažné vody a to vždy po jídle. Podle studií má pravidelné užívání jablečného octa za následek snížení hladiny cukru v krvi až o 35%.

11. Zachová vaše dutiny čisté

Pokud máte plné dutiny, rozpusťte 1 lžíci jablečného octa ve sklenici teplé vody. Tato směs pomůže rozpustit hleny a zprůchodnit ucpání.

12. Zlepšuje průtok v lymfách

Odborníci doporučují ½ lžíce jablečného octa rozpuštěného ve vodě s citronem. Podpoříte tím lepší tok krve v lymfách.

13. Zlepšuje energii

Přidáním malého množství jablečného octa do vody zlepšíte svojí energetickou hladinu.

14. Léčí žaludek

Existuje mnoho důvodů, které vedou k bolestem břicha a žaludeční nevolnosti. Ukazuje se, že jablečný ocet je jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků k uklidnění nevolnosti a bolestí žaludku. Smíchejte 2 čajové lžičky jablečného octa, 1 polévkovou lžíci citronové šťávy a 1 polévkovou lžíci nastrouhaného zázvoru. Pro lepší chuť můžete přidat také trochu medu.

15. Prevence svalové únavy po cvičení

Vyčerpání minerálů a elektrolytů se často projevuje svalovou únavou. Vezměte si lžíci zředěného jablečného octa před tréninkem a zajistíte tak, že vaše tělo bude mít dostatek elektrolytů. Tělu zajistíte lepší pH, což povede k odstranění přebytku kyseliny mléčné a lepšímu okysličení těla.

16. Zmírňuje alergie

Kromě toho, že dokáže jablečný ocet rozpouštět hleny, působí i jako přírodní antihistaminikum. Pravidelné užívání jablečného octa dokáže zmírnit nepříjemné příznaky, které alergie doprovází.

17. Zmírňuje svalové křeče

Již odedávna se používá jablečný ocet v lidovém léčitelství i na svalové křeče. Intenzivní masáž za pomoci jablečného octa výrazně sníží bolest svalů.

18. Pomáhá při hubnutí

Jablečný ocet může pomoci v udržení pocitu sytosti. Vypijte před jídlem lžíci jablečného octa rozpuštěnou ve vlažné vodě a účinně tak potlačíte chuť k jídlu.

19. Detoxikace

Přijímání preventivních opatření týkajících se potravin je velmi důležité, protože jsme doslova obklopeni toxiny. Dobrou zprávou je, že jablečný ocet obsahuje jedinečné kyseliny, které se snadno vážou k toxinům a napomáhají ke jejich vyloučení z těla. Pokud chcete podpořit vylučování toxinů z těla, přidejte jablečný ocet do koupele nebo ho konzumujte rozpuštěný ve vlažné vodě.

20. Zklidňuje dnu

Jablečný ocet je jedním z nejlepších přírodních prostředků na štěpení kyseliny močové, která se hromadí v kloubech a vede ke dně. Velmi účinné je užívání 3 lžic jablečného octa 3x denně.

21. Snižuje špatný cholesterol a zabraňuje srdečním chorobám.

Jakmile se tepny ucpou špatným cholesterolem, vznikne velké riziko srdeční zástavy. Jablečný ocet obsahuje chlorogenové kyseliny, které snižují špatný cholesterol, což zabraňuje jeho hromadění a krystalizaci v krevním řečišti.

22. Prevence ledvinových kamenů

Kameny jsou výsledkem kyselé moči, což vede k tvorbě krystalů ze šťavelanu vápenatého, struvitu a kyseliny močové. Jablečný ocet alkalizuje moč a snižuje riziko vzniku těchto kamenů. Vezmeme-li v úvahu jeho schopnost stimulovat absorpci minerálů, není nijak překvapující, že se jedná o ideální složku pro likvidaci ledvinových kamenů.

23. Špatný dech

Kromě toho, že je špatný dech trapnou záležitostí při konverzaci, jedná se rovněž o vážný zdravotní problém. Pokud smícháte ½ lžíce jablečného octa s vodou a budete kloktat 2x denně, mělo by to váš problém účinně vyřešit. Kromě toho se jedná i o účinný prostředek na odstraňování skvrn ze zubů.

24. Bělí zuby

Jablečný ocet nelze použít přímo na zuby, protože by mohl poškodit sklovinu. Můžete ale použít 3-4 polévkové lžíce rozpuštěné ve sklenici vody. Vznikne vám tak přírodní ústní voda. Po vypláchnutí úst si je vypláchněte ještě jednou čistou vodou.

25. Čištění pleti

Pokud máte mastnou pleť nebo akné, s pomocí jablečného octa dojde k obnovení přirozeného pH pokožky. Jediné, co je třeba, tak je namočit žínku nebo vatovou tyčinku ve směsi vody a jablečného octa, a aplikovat ji na obličej. Pokud máte citlivou pokožku, nenechávejte žínku s octem na obličeji déle než 10 minut.

26. Léčí lupy

Pro léčbu lupů smíchejte vodu se stejným množstvím jablečného octa a tuto směs naneste na pokožku hlavy. Směs nechte účinkovat 1-2 hodiny a následně si důkladně opláchněte hlavu. Pro dosažení optimálních výsledků takto postupujte alespoň jednou týdně.

27. Přírodní deodorant

Vysušte si podpaží ručníkem a následně na něj naneste čistý nebo naředěný jablečný ocet. Nechte ho na pokožce, dokud nevyschne. Následně by vás měl bránit proti zápachu celých 24 hodin. Vyhnout by se mu měli jen osoby s citlivou pletí.

28. Léčba stařeckých skvrn

K léčbě stařeckých skvrn naneste ocet na postiženou oblast a nechte ho působit přes noc.

29. Lék na akné

Vzhledem k tomu, že jablečný ocet reguluje pH pokožky, dokáže úspěšně léčit akné. Nařeďte 1 díl octa 2 díly vody a směs aplikujte tampónkem na obličej. Tento postup opakujte každou noc a každé ráno ještě před aplikací hydratačního krému.

30. Silný vlasový kondicionér

Pokud chcete mít zdravé a lesklé vlasy, smíchejte 1 šálek vody s polévkovou lžící jablečného octa (přidat můžete i lžičku pomerančového oleje). Za 5 minut můžete použít tuto směs společně s vaším šampónem.

31. Detoxikační koupel

Pokud chcete detoxikovat a regenerovat tělo. Přidejte jeden šálek jablečného octa a jeden šálek epsomské soli do vaší koupele. Přidat můžete i několik kapek esenciálního tea tree oleje nebo levandulového oleje.

32. Přírodní voda po holení

Pokud chcete zabránit nepříjemné kožní vyrážce po holení a ušetřit se zarostlých chloupků, vytvořte směs, kterou bude tvořit 1 polévková lžíce octa a 1 polévková lžíce vody. Aplikujte ji na svou tvář hned po holení a už ji neoplachujte.

33. Čištění

Pokud smícháte půl šálku jablečného octa s šálkem vody, vznikne vám čistící roztok, se kterým můžete čistit a dezinfikovat okna, zrcadla, koupelnové obklady, kuchyňskou linku aj.

34. Odstraní zápach z místnosti

Jablečný ocet dokáže odstranit zápach tím, že odstraňuje houby a bakterie. Zápach odstraníte tak, že smícháte půl šálku jablečného octa s půl šálkem vody a směs přes rozprašovač aplikujete v jednotlivých místnostech.

35. Mytí ovoce a zeleniny

Na kupovaném ovoci a zelenině se často nachází zbytky pesticidů, hnojiv, konzervačních látek a dalších chemických sloučenin. Pokud je chcete odstranit, smíchejte jablečný ocet se stejným množstvím vody a ovoce a zeleninu s touto směsí opláchněte. Můžete použít rozprašovač.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X