Keto dieta a její vedlejší účinky: co je to keto chřipka a keto dech

Zvažujete, že se pustíte do hubnutí pomocí ketogenní diety? Keto dieta, jak se jí zkráceně říká, je založena na tom, že své tělo dostanete do stavu ketózy a tím ho donutíte k tomu, aby v energii přeměňovalo tuky. Dosáhnete toho celkem jednoduše: snížíte příjem sacharidů na minimum. Než se ale do této účinné a lidmi oblíbené diety vrhnete po hlavě, přečtěte si o jejích možných nežádoucích účincích.

Co je to keto chřipka

Prvním nechtěným vedlejším účinkem, který vás může postihnout, je takzvaná keto chřipka. Lidské tělo je zvyklé čerpat energii z glukózy, která je bohatá na sacharidy. Jenže právě sacharidy ze svého jídelníčku během dodržování keto diety skoro úplně vyškrtnete. To bude mít za následek to, že budete unavení, bez energie, v některých případech se mohou objevit i křeče a nevolnost. 

S tím jde ruku v ruce i větší náladovost. Proto je doporučeno začít s ketodietou buď o víkendu nebo během dnů volna. Možná totiž v prvních několika dnech nebudete mít energii ani vylézt z domu.

keto dieta a její pravidla
pixabay.com

Keto dieta a kolísání hmotnosti 

Striktní dodržování pravidel keto diety může být ze začátku velice náročné, proto není neobvyklé, že čas od času sklouznete a takzvaně “porušíte pravidla”. A právě tohle uklouznutí se může projevit na vaší hmotnosti. Kolísání hmotnosti je ale na druhou stranu jev, který patří ke každé dietě.

Zajímají vás podrobná pravidla ketogenní stravy? Naučte se omezit v jídelníčku sacharidy a zhubněte přirozenou cestou.

Ketogenní dech během diety

Nepříjemný vedlejší účinek, který před dobou covidové pandemie znepříjemňoval život lidem ve vašem okolí, ale v současné doby, kdy se roušky staly součástí našich životů, bude znepříjemňoval život spíše vám. Ketogenní dech by se dal přirovnat svou “vůní”  k odlakovači na nehty. Je způsobem přechodem těla do stavu ketózy a ketony se tak z vašeho těla vylučují i pomocí dechu.

Neustálý pocit žízně při nízkosacharidové stravě

Při ketodietě se připravte na to, že s sebou budete neustále nosit láhev s vodou. Opravdu. Jakmile se vaše tělo dostane do stavu ketózy, budete mít neustále žízeň. Tu ale máte povoleno zahnat pouze pomocí obyčejné vody a dalších neslazených nealkoholických nápojů. 

jak zahnat pocit žízně při ketogenní stravě
pixabay.com

Co dělat, když vaše okolí nechápe, že jste na dietě

Ačkoliv dietu držíte vy, velký vliv na vás má i vaše okolí. Pokud jste obklopeni partnerem a rodinou, kteří vás ve vašem rozhodnutí podporují a stojí za vámi, dodržování pravidel diety je pak mnohem snazší. Horší je opačný scénář: nepochopení a nebo dokonce odrazování. Na to můžete narazit například v restauraci či na návštěvě u přátel. Proto buďte silní a stůjte si za svým, i cenu toho, že byste si na party přinesli vlastní občerstvení.

Pokud vás ani výše zmíněné možné negativní vedlejší účinky keto diety neodradily, pusťte se do ní. Její výsledky jsou totiž skutečně ohromující. Diety omezující příjem sacharidů jsou v současné době velmi populární a pokud vás láká snadné hubnutí, vyzkoušejte také low carb stravování.

Zdroj: activebeat.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X