Keto dieta radikálně omezuje cukry a slibuje trvalý výsledek hubnutí

Slyšeli jste už někdy o ketogenní stravě? Tzv. keto dieta je v posledních letech hitem a nejedna hollywoodská celebrita jí přisuzuje svou štíhlou postavu. Pokud i vy chcete vyzkoušet účinky jednoho z nejslavnějších, ale zároveň velmi kontroverzních stravovacích směrů, přečtěte si jaká jsou pravidla nízkosacharidového keto stravování.

Jak funguje proteinová keto dieta

Jakákoliv dieta má zpravidla za cíl usnadnit redukci hmotnosti. Zatímco některé jednostranné diety, jako je např. vajíčková, pivní nebo ovocná, jsou již na první pohled zdraví spíše škodlivé, nízkosacharidová keto strava patří mezi odborníky uznávanou metodu hubnutí.

co jíst při keto dietě
pixabay.com

Principem vysokoproteinového stravování je snaha o dosažení stavu tzv. ketózy. Ketóza znamená, že vaše tělo nevyužívá sacharidy jako hlavní zdroj energie, ale sahá po železných tukových zásobách. Hlavním pravidlem ketogenní diety je tedy přísné omezení sacharidů a navýšení zdravých tuků ve stravě, přičemž je třeba dbát i na vyvážený přísun bílkovin.

První zmínky o proteinové stravě můžeme nalézt ve 20. letech 20. století, mezi její hlavní propagátory patřil lékař Russel Wilder a profesor George L. Blackburn. Ten pravý rozmach však přišel teprve nedávno. 

základem keto diety jsou zdravé tuky
pixabay.com

Potraviny vhodné pro ketodietu

Jak vyplývá z úvodu, nízkosacharidová strava se prakticky vyhýbá veškerých sacharidům. Pokud už nějaké přijmout musíte, snažte se zvolit pomalé cukry obsažené v celozrnném pečivu nebo luštěninách. Sladkosti, bílá mouka, přílohy nebo pečivo jsou absolutní tabu.

Proteinová dieta vyžaduje zvýšený přísun bílkovin. Vzhledem k vyšším nárokům na množství tuku ve stravě je dovoleno i tučné maso a ryby. Z jiných vhodných zdrojů můžeme zvolit například luštěniny, sóju a tofu, vejce, libové druhy masa nebo třeba avokádo.

Alfou a omegou keto diety jsou zdravé tuky. Zde můžeme využít např. ořechy a semínka, ořechová másla (se 100% podílem ořechů, pozor na levnější doslazované varianty), tučné druhy mas a ryb, rostlinné oleje, kokosový tuk nebo třeba avokádo.

jaké tuky jíst při ketodietě
pixabay.com

Výhody a rizika ketogenní stravy

Jakákoliv odchylka od vyváženého stravování s sebou přirozeně nese množství pozitivních a negativních účinků na lidský organismus. Vysokoproteinová strava s nízkým podílem cukrů je určena pro relativně rychlé hubnutí. Zároveň byly zjištěny i některé pozitivní účinky při léčbě dlouhodobých onemocnění, jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba, porucha autistického spektra, schizofrenie, deprese nebo bipolární porucha. 

Benefity keto diety jsou:

  • prevence zánětlivých onemocnění
  • rychlé hubnutí
  • snížení rizika cukrovky II. typu
  • lepší kontrola hladiny krevního cukru než u redukčních diet
  • zmírnění projevů epilepsie
hubnutí s keto dietou
pixabay.com

Ketogenní dieta má také množství vedlejších účinků. Jedná o poměrně významnou změnu oproti běžnému jídelníčku, kde zejména u obézních osob převažují sacharidy. Proto se především v prvních dnech přechodu na proteinovou stravu poměrně často objevují negativní projevy, jako například:

  • únava
  • zvýšené riziko dehydratace
  • podrážděnost
  • svalové napětí
  • malátnost a pocit na omdlení

Z hlediska možných rizik je tak ideální začít s proteinovou stravou ve dnech volna, kdy vás nečekají pracovní povinnosti a můžete se v klidu soustředit pouze na přípravu nového jídelníčku.

proteinová dieta a hubnutí
pixabay.com

Zdroj: medicalnewstoday.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X