Kostra a její poranění

Kostrou nazýváme soubor všech kostí v těle. Slouží tělu jako opora, pevný základ a kryt pro důležité orgány. Tělo bez kosti bylo by jen beztvárnou měkkou hmotou. Pevnost a tvrdost kostí zabezpečují minerální látky, zejména fosfor a vápník, spolu s ústrojnými – organickými látkami.

Kostra má více než 200 kostí; v páteři je 34 kostí a v lebce 26. Jejich povrch pokrývá blanitá okostice, ve které je mnoho cév a nervů. Při zlomeninách kostní úlomky dráždí nervy okostice, což způsobuje velkou bolest. Množství cév v okostici podporuje dobrým prokrvením rychlejší hojení zlomenin.

Kosti jsou duté a jsou vyplněny kostní dření. V dřeni některých kostí, např. v hrudní kosti, se tvoří červené krvinky. Kosti jsou tvořeny buňkami, které jsou seskupeny do tvaru plátků a rourek, uložených vedle sebe a na sobě. Koncové části dlouhých kostí vyplňují trámce, které zaručují kostem pevnost i při značném tlaku. Lebka snese tlak 650 kp (kilopond), stehenní kost 1500 kp a holenní kost až 1650 kp. Větší náraz nebo tlak způsobuje zlomeninu kosti.

Rozdělení

Kostra se skládá z lebky, páteře, hrudního koše a kostí horních a dolních končetin. Lebka má část mozkovou a obličejovou. Kosti mozkové části vytvářejí dutou polokouli, která chrání mozek. Páteř se skládá z obratlů, které nasedají na sebe, takže jejich otvory vytvářejí kanál, kterým probíhá mícha. Hrudní koš tvoří 12 párů žeber a hrudní kost. Kostru horní končetiny tvoří pletenec pažní – klíční kost, lopatka a kostra volné končetiny – kost pažní, dále vřetenní a loketní kost; v zápěstí je 8 zápěstních kůstek, v ruce 5 záprstních kostí a články prstů. Pánevní kost – pánev je tvořena bederní, sedací a stydkou kostí, které u dospělých vzájemně srůstají. K pánevní kosti se připojuje kostra dolních končetin – stehenní kost, čéška, kost holenní a lýtková, 7 zánártních
a 5 nártních kostí a články prstů.

Klouby

Téměř všechny lebeční kosti jsou navzájem pevně spojeny švy; ostatní kosti se spojují v kloubech, jejichž povrch je pokryt chrupavkou. Klouby jsou zpevněny kloubními pouzdry a vazy, které při pohybech drží kosti pohromadě.

Poranění

Nejčastějším poraněním kostí jsou zlomeniny. Bývají způsobeny přímým tlakem, nárazem nebo přetížením. Nárazy na kloub, nadměrný pohyb, působí zas na spojení kostí, které se uvolňuje, a vzniká vykloubení. Při uklouznutí nebo při prudším pohybu nastává porucha vazů nebo kloubního pouzdra a vzniká vymknutí.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X