Tymiánový čaj: Mocná zbraň na virová onemocnění, ale i lupus či rakovinu

Tymiánový čaj patří mezi nejúčinnější přírodní léky. Samotný tymián byl používán po celá staletí k léčbě celé řady zdravotních potíží, mezi něž patří například epileptické záchvaty či chřipka. Také byl využíván jako prevence proti infekcím a k urychlení hojení ran.

Obsah látek v rostlině a jejich využití

Tato stálezelená bylinka obsahuje těkavé éterické oleje, které mají antivirové, antiseptické, antifungální, antiparazitické a protirevmatické vlastnosti.

Kromě toho obsahuje vitamíny (především A, B, C), kyselinu listovou a minerály (včetně vápníku, draslíku a železa), které pomáhají při regulaci krevního tlaku a podporují tvorbu červených krvinek. V rostlině se také vyskytují bioflavonoidy a těkavé oleje, především thymol, který může působit jako silný antioxidační prostředek.

Pokud se tymián používá pravidelně, má schopnost snižovat virovou zátěž v těle a tím pomáhá při léčbě revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy, syndromu chronické únavy, lupusu či vertiga.

Tato úžasná bylina také obsahuje terpenoidy jako je kyselina ursolová a rosmarinová, které mají protirakovinové vlastnosti.

tymián

Podle mnoha studií může pravidelná konzumace tymiánu zvýšit množství DHA a omega 3 mastných kyselin v ledvinách, srdci a membránách mozkových buněk.

Esenciální olej z tymiánu má expektorantní, bronchiální a antispazmodické vlastnosti, které můžete využít, pokud vás trápí:

  • infekce v krku
  • kašel
  • astma
  • zánět v dutině ústní
  • zánět dásní
  • zánět hrtanu
  • akutní a chronická bronchitida

Jak si připravit tymiánový čaj

Do vhodné nádoby na vaření nasypejte tymián. Pro 1 šálek vody použijte 1 lžičku sušeného tymiánu. Zalijte vařící vodou, přikryjte a nechte louhovat po dobu pěti minut. Přelijte přes sítko a můžete popíjet.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X