Černý kmín, medicínský zázrak, o kterém mluví i Bible

Černý kmín, latinsky Nigella Sativa, vyniká mimořádnými léčivými schopnostmi. Tvrdilo se o něm, že vyléčí každou nemoc. Ve starověku byl považován za posvátnou rostlinu, dokonce je o něm zmínka i v jedné ze starozákonních knih Bible. Černý kmín je lidový název, správně se mu říká černucha setá. Podívejme se blíže, jaké služby nám může prokázat tento medicínský zázrak.

Co najdeme v černém kmínu

Černý kmín není kmín, který běžně používáme v kuchyni. Kromě černé barvy se od něho liší svými mimořádnými léčivými účinky. Za tyto schopnosti vděčí obsahu mnoha zdraví prospěšných látek. Černý kmín je doslova pokladnicí těchto látek.

Najdeme v něm bílkoviny rostlinného původu, betakaroten, vitamíny B1, B2.B3, kyselinu listovou, vápník, draslík, železo, měď, zinek, fosfor, beta sitosterol, kyselinu myristovou, kyselinu stearovou, kyselinu palmitovou, kyselinu palmitoolejovou, kyselinu olejovou, kyselinu linolovou, kyselinu linolenovou, kyselinu arachidonovou.

Černý kmín pro zdravé srdce

Černý kmín posiluje stěny cév a zvyšuje jejich pružnost, tím nás může ochránit před aterosklerózou. Vědecké výzkumy prokázaly, že snižuje LDL cholesterol, což znamená „špatný“ cholesterol, který zanáší vnitřní stěny cév a způsobuje obávanou aterosklerózu. Ocení ho také lidé, trpící vysokým krevním tlakem, černý kmín totiž patří mezi potraviny, které snižují vyšší krevní tlak.

 

Černý kmín – pomoc pro diabetiky

Denní konzumace pouhých 2 g semen kmínu černého sníží vysokou hladinu glukózy v krvi a podpoří činnost slinivky břišní. To je klíčové pro diabetiky 2. typu. Černý kmín dokáže nejen zlepšit diabetes mellitus 2. typu, dokáže mu také předejít.

Černý kmín jako prostředek pro hubnutí

Chcete-li zhubnout, pravidelná konzumace černého kmínu podpoří vaše hubnutí. Pomáhá totiž udržet stálou hladinu glukózy v krvi, což je důležité nejen pro diabetiky. Kolísání hladiny glukózy v krvi totiž vede k tloustnutí a k nárůstu tukových zásob. Kromě toho černý kmín snižuje chuť k jídlu.

Bojovník proti rakovině

Díky svým protirakovinným účinkům je používán jako podpůrný prostředek při léčbě obávané rakoviny. Jeho síla spočívá ve schopnosti vyvolat buněčnou smrt u buněk zhoubného nádoru, aniž by poškodil zdravé buňky. Černý kmín si dokáže poradit s tak velice agresivním zhoubným nádorem, jako je karcinom mozku. Vyvolává buněčnou smrt také u buněk, způsobujících leukémii a dalších buněk zhoubných nádorů.

Kvetoucí černucha setá

Nemocným, kteří podstupují chemoterapii, pravidelná konzumace černého kmínu výrazně zmírní její negativní vedlejší účinky.

Neméně významná je jeho schopnost posilovat imunitní systém. Silný imunitní systém je nesmírně důležitý pro boj s tímto onemocněním..

Univerzální lék z přírody

Konzumace černého kmínu nám může pomoci i při dalších nemocech a zdravotních potížích. Ochrání nás nejen před rakovinou, ale i před různými bakteriálními a virovými nemocemi, jako je například chřipka, angína.

Dokáže totiž zničit bakterie i viry, poradí si dokonce i s houbami a některými parazity. Navíc posílí náš imunitní systém. MRSA, nebezpečná bakterie, odolná vůči antibiotikům je naprosto bezbranná vůči účinkům černého kmínu.

Díky schopnosti regenerovat buňky i schopnostem ničit škodlivé volné radikály, černý kmín oddálí proces stárnutí, zbaví nás únavy a dodá nám energii.

Tím výčet nemocí a zdravotních problémů, proti nimž nám může pomoci, nekončí. Je osvědčeným prostředkem proti alergiím, lupénce, astma, kašli, revmatoidní artritidě, ekzémům, zánětu průdušek, epilepsii, nemoci jater, zánětu žaludku, žaludečních vředů, zánětům, křečím.

Černý kmín je rovněž antioxidant, se silnými protizánětlivými účinky.

Černý kmín, podobně jako kmín, který běžně používáme v kuchyni, podporuje trávení a působí proti nadýmání. Zatímco u astmatu, alergií, trávicích potíží působí černý kmín velice rychle, u většiny dalších zdravotních problémů se jeho účinky projeví později.

Jak konzumovat černý kmín?

  • Lze konzumovat přímo semínka černého kmínu, můžeme ho přidat do chleba, dresinků, zeleninových salátů.
  • Černý kmín smíchaný s medem a česnekem uleví od astmatu i kašle. Rovněž posílí náš imunitní systém a pomůže nám vypořádat se s chřipkou.
  • Rozdrcený černý kmín, smíchaný s mateří kašičkou je schopen odstranit chronickou únavu.
  • Zalitím jedné čajové lžičky černého kmínu 250 ml horké vody připravíme léčivý čaj. Chceme-li se zbavit jeho typického aromatu, povaříme ho zhruba deset minut.
  • Z černého kmínu se vyrábí olej, nazývaný také černý olej. Disponuje stejnými schopnostmi jako semena, ze kterých byl vyroben.

Autorka: Evžena Janovská

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X