6 zdravotních výhod Pueraria mirifica

Existuje rostlina, která dokáže vrátit mládí? Pueraria mirifica to údajně dokáže. Tato rostlina roste v Thajsku a dalších částech jihovýchodní Asie. Je také známá jako Kwao Krua. Po více než 100 let se kořeny Pueraria mirifica používají v tradiční thajské medicíně na omlazení u mužů i žen. Primární a aktivní složku tvoří některé rostlinné sloučeniny známé jako fytoestrogeny. Napodobují hormon estrogen. Vzhledem k silnému estrogennímu účinku se Pueraria mirifica prodává jako bylinný přípravek – primárně používaný k léčbě příznaků menopauzy, i když výzkum naznačuje, že rostlina může nabízet i další zdravotní výhody, jako je například přírodní zvětšení prsou.

1. Zmírňuje příznaky menopauzy

Estrogen je skupina steroidních hormonů, která se účastní v našem těle mnoha funkcí. Primárně patří do skupiny ženských hormonů. Během procesu stárnutí jeho produkce klesá, což má za následek celou řadu nepříznivých příznaků.

Některé studie u člověka prokázaly významné zlepšení různých příznaků menopauzy, mezi něž patří návaly horka, vaginální suchost, podrážděnost a nepravidelná nebo nepřítomná perioda. Studie v roce 2018 však zjistila, že současné údaje o účinnosti byliny pro tyto účely byly z velké části nepřesvědčivé z důvodu nedostatečné standardizace doplňků a celkově špatných studií.

2. Může podpořit vaginální zdraví

Krém z Kwao Krua výrazně zlepšil příznaky vaginálního podráždění a suchosti. Je však ještě zapotřebí rozsáhlejší výzkum, který by tyto výsledky potvrdil.

3. Podpora zdraví kostí

Nedostatečné množství estrogenu v těle může způsobovat ztrátu kostní hmoty, což je jedna ze zdravotních obtíží u žen v menopauze. Kwao Krua může hrát významnou úlohu v udržení optimální hustoty kostní tkáně. 

4. Zlepšuje antioxidační aktivitu

Antioxidanty jsou chemické sloučeniny, které snižují stres a oxidační poškození v našem těle. Díky tomu se tělo lépe brání chorobám. Estrogen může hrát důležitou roli ve zvyšování a zlepšování funkce některých antioxidantů nalezených v těle. Je však potřeba větší výzkum, který to potvrdí.

5. Může mít protirakovinné účinky

Dalším možným přínosem Pueraria mirifica je její potenciál zpomalovat růst nádorových buněk a nádorů. I zde však nejde o jednoznačné tvrzení a je potřeba celá řada výzkumů, které prokáží, že Pueraria mirifica má preventivní účinky proti tomuto onemocnění.

6. Může podpořit zdraví srdce

Estrogen se podílí na metabolismu tuků a cukrů v těle. Snížené hladiny estrogenu mohou negativně ovlivnit faktory, které ovlivňují naše zdraví srdce, mezi něž patří vyšší cholesterol nebo zvýšený zánět. Mezi další pozitiva patří zlepšení funkce cév.

Navrhované dávkování a možné vedlejší účinky

Soubor údajů o Pueraria mirifica je poměrně malý, což ztěžuje přesné stanovení ideální dávky nebo úplné posouzení výskytu potenciálních rizik. Na trhu je tato rostlina dostupná zejména ve formě přípravků, které obsahují její extrakt, od tablet až po spreje a krémy. Většina výzkumů ukázala, že dávky 25 až 100 mg se zdají být bezpečné, aniž by byly hlášeny zjevné nežádoucí účinky. Pueraria mirifica je často uváděna na trh jako „bezpečnější“ alternativa ke konvenční terapii hormonální substituce.

Někteří odborníci věří, že rostlinný přípravek může mít stejnou estrogenní sílu jako konvenční hormonální terapie . Měli byste být opatrní, pokud se rozhodnete jej používat. Předem vše konzultujte se svým lékařem.

Foto: flickr.com/photos/vanlaphoang1945/9800504064

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X