O tuberkulóze slyšel každý. Přesto kolem ní proudí spoustu mýtů

Na 24. března připadá Světový den tuberkulózy. Tuberkulóza je stále přítomná v mnoha zemích, ale mnoho lidí je stále zmateno ohledně skutečností a mýtů kolem této nemoci. V tomto článku se podíváme na ty nejčastější mýty a fakta ohledně tuberkulózy, abychom vám pomohli lépe porozumět této nemoci.

Stručný popis Tuberkolózy

Tuberkolóza je bakteriální infekce. Postihuje především plíce, ale může zasáhnout i jiné části těla. Mezi příznaky patří chronický kašel s krvavým hlenem, horečka a noční pocení. Dalším častým příznakem je úbytek hmotnosti, proto se TBC dříve říkalo „souchotiny“.

Bakterie způsobující tuberkolózu, nazývané Mycobacterium tuberculosis, se šíří z jednoho jedince na druhého prostřednictvím kapének vylučovaných při kašli nebo kýchání. Po přenosu může nemoc probíhat různými způsoby v závislosti na reakci imunitního systému hostitele.

Tuberkulóza postihuje člověka již tisíce let a stále patří mezi nejsmrtelnější přenosné nemoci na světě. Každý den na ni zemře přibližně 4 000 lidí.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla tuberkulóza v roce 2019 zodpovědná za 1,4 milionu úmrtí ve světě.

WHO odhaduje, že celosvětový výskyt tuberkolóza v letech 2015 až 2019 každoročně klesal přibližně o 2 %. Vzhledem ke znepokojivému nárůstu multirezistentní tuberkolózy je však před vědci ještě dlouhá cesta, než se jim podaří tuto léčitelnou a preventabilní nemoc vymýtit.

Odhaduje se, že na celém světě je tuberkolózou nakažen každý čtvrtý člověk. Pouze u 5-15 % nakažených se však během života projeví příznaky. Pokud je někdo nakažen, ale neprojevují se u něj příznaky, jedná se o latentní TBC infekci.

V současné době je s TBC stále spojena značná stigmatizace. Odstraněním některých mýtů spojených s TBC bychom mohli pomoci toto stigma pomalu odstranit.

Každý nakažený tuberkolózou je infekční

Tohle je nejčastější nepravda. Osoba s tuberkulózou může infekci přenést, pouze pokud se u ní objeví příznaky. To znamená, že osoba s latentní infekcí nemůže TBC přenést.

Také člověk může přenést TBC pouze tehdy, když jsou bakterie v plicích nebo v krku. Pokud se bakterie nacházejí v jiných částech těla, například v ledvinách nebo páteři, je nepravděpodobné, že by člověk nemoc přenesl.

Obecně platí, že lidé s TBC přestávají být infekční přibližně 2-3 týdny po zahájení léčby.

Tuberkolóza je dědičná

Ačkoli se dříve věřilo, že TBC přechází z rodičů na děti, je to mýtus.

Tato mylná představa mohla vzniknout proto, že nemocí často onemocněli lidé žijící ve stejné domácnosti. Dnes víme, že je to proto, že jejich blízkost usnadňovala šíření bakterií z člověka na člověka.

Zdá se však, že existuje genetická složka k TBC. Zdá se však, že spíše než gen, který by byl zodpovědný za vznik TBC, mohou některé geny ovlivňovat to, zda někdo přejde z latentní infekce do aktivní.

Tuberkolóza se nedá vyléčit

To není pravda, tuberkulóza je léčitelná. Nejběžnější léčbou latentní TBC infekce je antibiotikum isoniazid. Lidé s TBC by měli tento lék užívat jako jednu tabletu denně po dobu 6-9 měsíců.

Osobám s aktivní infekcí lékaři obvykle předepisují kombinaci antibakteriálních léků po dobu 6-12 měsíců. Běžnou kombinací je isoniazid s rifampinem, pyrazinamidem a ethambutolem.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) schválil Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) 10 lékůDůvěryhodný zdroj k léčbě TBC.

Lidé, kteří mají multirezistentní TBC, mohou potřebovat k boji s infekcí užívat nejméně šest léků.

Tuberkolóza postihuje pouze sociálně nižší vrstvy

To je mýtus. TBC může postihnout lidi kdekoli na světě. V některých regionech je však TBC rozšířenější.

Podle WHO se v roce 2019 44 % nových případů TBC vyskytlo v jihovýchodní Asii. Dvě třetiny nových případů připadají na osm zemí: Indie, Indonésie, Čína, Filipíny, Pákistán, Nigérie, Bangladéš a Jihoafrická republika.

Ve Spojených státech však bylo v roce 2019 zaznamenáno 8 916 případů TBC. V Evropě bylo v roce 2018 zaznamenáno 52 862 případů.

Zdroj fotky: pexels.com

Tuberkolóza se šíří podáním ruky

TBC je závažné onemocnění, a proto jsou lidé pochopitelně znepokojeni tím, jak se může šířit. To vedlo ke vzniku některých mýtů.

Tuberkolóza se nemůže šířit prostřednictvím:

  • podání ruky
  • sdílením potravin nebo nápojů
  • dotykem ložního prádla nebo záchodového prkénka
  • líbáním
  • sdílení zubních kartáčků

TBC se může šířit pouze tehdy, když někdo s aktivní infekcí v plicích nebo v krku kašle, kýchá, mluví nebo zpívá.

Tuberkolóza je vždy smrtelná

To není pravda. Tuberkolóza může být bez léčby smrtelná, ale díky moderní medicíně mohou lékaři tuto nemoc úspěšně léčit.

Dne 24. března 1882 oznámil Dr. Robert Koch, že objevil bakterii způsobující TBC. Tento objev otevřel cestu k diagnostice a léčbě této nemoci. Téměř 140 let poté boj pokračuje.

Zdroj informací: https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-tuberculosis
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X