Jak šetřit vodou: snadné rady pro planetu i peněženku

Pokud se naučíte, jak jednoduše šetřit s vodou, pomůžete nejen chránit životní prostředí, ale také vaši peněženku. Naučte se pár jednoduchých triků a přestaňte ještě dnes plýtvat vodou.

Jak šetřit vodou? Vypínejte ji!

Máte představu, jaká je každodenní spotřeba vody ve vaší domácnosti? 
Zatímco se umýváte, splachujete, perete nebo čistíte zuby, do kanálu proudí litry pitné vody. Při běžném mytí proteče kohoutkem až 10 litrů vody za minutu. Zastavujte vodu během čištění zubů, hledání nové houbičky na nádobí nebo třeba nanášení šamponu na vlasy. 
Tip! Když zastavíte vodu, vždy se podívejte, zda voda z kohoutku dále nekape. Zbytečným odkapáváním můžete přijít až o 60 litrů vody denně. Jednou za čas zkontrolujte také správné utěsnění splachovače na toaletě.

Šetřete s použitou vodou a nevylévejte ji

Vypínejte vodu během nanášení mýdla nebo čištění zubů
pixabay.com

Umýváte-li například ovoce, nemusíte nechat vodu odtéct do odtoku. Pod ovoce uložte nádobu, do které vodu zachytíte a následně s ní třeba zalijte květiny. 
To samé můžete udělat, vaříte-li vejce nebo zeleninu v neosolené vodě. Horkou vodu nemusíte vylévat. Postavte ji bokem, nechte ji vychladnout a pak ji dále použijte třeba na umytí podlahy nebo setření prachu.
Tip! Na zahradě dejte přednost ručnímu zalévání místo užívání hadice. Umístěte na zahradu džber, do kterého budete zachytávat dešťovou vodu. Tou pak můžete zalévat, aniž byste utratili jedinou korunu za vodu! A navíc trocha pohybu navíc při zalévání vám určitě prospěje.

Pořiďte si efektivní pračku a myčku nádobí

Moderní spotřebiče šetří planetu i peněženku
pixabay.com

S úsporou vody v domácnosti vám snadno pomohou spotřebiče. Dnes jsou pračky a myčky pro většinu lidí cenově dostupné. Na českém trhu najdete pračky v cenovém rozmezí od 6 000 do cca 40 000 Kč. Myčky koupíte od 4 000 do 93 000 Kč.
Pokud raději myjete nádobí ručně, mějte na paměti, že tímto způsobem denně spotřebujete cca 50 l vody. Průměrná myčka nádobí spotřebuje na jedno mytí pouze 15 litrů v závislosti na zvoleném programu. 
Jednorázově tedy může být myčka nádobí větší investicí, která se vám ale několikanásobně vrátí.
S výběrem spotřebiče by vám měl poradit prodejce, který se v nabízeném množství vyzná. Sdělte mu své požadavky a nechte si poradit, který spotřebič je pro vás nejvhodnější. Využít můžete také dostupná internetová srovnání praček, myček a dalších spotřebičů, které jsou na spotřebu vody náročné.

Uberte na intenzitě proudu

Moderní myčka nádobí spotřebuje méně vody než ruční mytí
pixabay.com

Na toaletě jedna osoba vyčerpá denně přibližně 46 litrů pitné vody. Kupte si toaletu s dvojitým splachováním, tedy se slabším a silnějším tokem vody a ušetřete až 23 000 Kč ročně!
Nekoupejte se příliš často. Sprchování je o mnoho šetrnější, a to zvlášť, pokud si pořídíte úspornou sprchovou hlavici se slabším průtokem, která sníží náklady na vodu až o polovinu!
Pokud vám dělá problém vzdát se silného proudu, můžete si na kohoutek nainstalovat perlátor. Jedná se o nástavec, který rozdělí vodní proud do trysek. Trysky vytvoří pocit, že proud vytéká silně, ale ve skutečnosti vytéká méně vody, než by tomu bylo bez nástavce. Cena perlátoru se pohybuje kolem 150 Kč.

Myslete na čas

Jak ušetřit vodu v koupelně? Zbytečně dlouho se nesprchujte.
Čas ve sprše můžete hlídat pomocí kuchyňského časovače, na kterém si nastavíte přesný počet minut, který na sprchování potřebujete. Dle statistik trávíme ve sprše přibližně 8 minut, což je ovšem zbytečně dlouhá doba. Za pět minut ušetříte 25 % spotřebované vody a to už není zanedbatelné množství.
Nemyslete jen na sebe. Šetřete vodu pro děti, pro další generace a myslete na to, co všechno si můžete pořídit za ušetřené peníze, které byste utratili za vodu.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X