Oči citlivé na světlo: „Malý“ problém, který velmi ovlivňuje kvalitu života

Oči jsou pro mnoho z nás tím nejdůležitějším smyslovým orgánem. Když nevidíme dobře, je to vždy problém. Kromě „klasických“ potíží, které mohou kvalitu našeho vidění ovlivnit, jako je krátkozrakost či dalekozrakost, se někteří potýkají i s dalším problémem, který sice na první pohled není tak závažný, což mu ale neubírá na jeho nepříjemnosti – citlivost na světlo.

Zánět spojivek

Když se vaše oči stanou z ničeho nic neobvykle citlivé na světlo, je to často znamení, že se potýkají s nějakým problémem. Existuje hned několik stavů, které mohou způsobovat citlivost na světlo neboli světloplachost, většinou bývá na vině poškození oka nebo nervového systému. Kromě světla samotného, kdy i za normálních světelných podmínek má člověk pocit oslnění, postiženému jedinci způsobují problémy též přechody z tmavé místnosti do světla a opačně. Citlivost se vztahuje nejen na přirozené sluneční světlo, ale také na zářivky či žárovky. Světloplachost se kromě pocitu příliš ostrého světla projevuje též slzením očí a přivíráním víček. Jedním z nejčastějších důvodů světloplachosti je zánět spojivek. Citlivost na světlo je u některých lidí jedním z prvních příznaků rozvíjejícího se zánětu spojivek. Později se dostaví další příznaky v podobě zarudlosti, pocitu nepříjemného zrnění či svědění a také výtok z očí.

Zánět duhovky

Na vině může být také zánět oční duhovky. Jedná se o zánětlivé onemocnění, které může způsobovat světloplachost spolu s otokem. Kromě toho postižený pociťuje také bolest oka, která je větší při zaostřování. Zánět duhovky může být infekčního původu, kdy jsou na vině nejrůznější mikroorganismy, ale též neinfekční a může vzniknout také v souvislosti s úrazem oka.

Oko ženy za listem rostliny.
zdroj: unsplash.com

Suché oči a problémy s rohovkou

Citlivost na světlo může souviset též s rohovkou, průhlednou vrstvou pokrývající přední část oka. Rohovkou sice neprocházejí žádné cévy, ale obsahuje mnoho nervových zakončení, což znamená, že je přirozeně citlivější. Pokud vás trápí suché oči, kromě nepříjemných pocitů pálení a škrábání, mohou být také citlivější na světlo. Další problém, který může být příčinou světloplachosti, je poškrábaná rohovka. Jedná se většinou o mikroskopické řezy způsobené nečistotami, prachem nebo kontaktními čočkami. Kromě toho může být vaše rohovka zanícená. Tento stav se nazývá keratitida a může být způsoben virovou nebo bakteriální infekcí.

Léky, alergie i migréna

Rovněž některé léky, jako jsou léky proti bolesti, antihistaminika či diuretika, mohou jako vedlejší účinek způsobovat světloplachost. Za vaší citlivostí na světlo mohou stát i některé další stavy, například alergie, migréna, běžná viróza i meningitida. Jak je vidět, světloplachost může mít mnoho příčin, které se nevyplácí podceňovat.

Co vše se vyplatí vědět, pokud nosíte kontaktní čočky?

Zdroj: allaboutvision.com, self.com, livestrong.com, mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X