Kolísavý krevní tlak mezi 20. a 30. rokem života může poukazovat na pozdější nemoci srdce

Může nějak nepatrná změna krevního tlaku u potenciálně zdravých jedinců naznačit pozdější problémy se srdcem? Vědci z kardiologické společnosti JAMA právě toto téma podrobili svému výzkumu. Podle výsledků studie došli k zajímavým závěrům.

Proč jsou změny důležité?

Autoři výzkumu se shodují, že u jedinců, jejichž tlak byl naměřen v pravidelných intervalech i s drobnou odchylkou, mají vyšší riziko pozdějších srdečních onemocnění. Prevencí by mohlo být pravidelné roční měření tlaku.

“Aktuální normy definující hypertenzi a potřebu léčby antihypertenzivy ignorují variabilitu v hodnotách naměřeného tlaku.” říká doktor Yuichiro Yano, vedoucí lékař studie, a dodává: “Myslím, že panuje přesvědčení, že variabilita je náhodným jevem. Tento výzkum však naznačuje, že možná není. Na variabilitě záleží.”

Variabilita zvyšuje riziko onemocnění srdce o 15 %

Do výzkumu bylo zapojeno 3394 účastníků. 54 % tvořila skupina bělochů a 46 % afroameričany, přičemž průměrným věkem bylo 35 let. Měření tlaku probíhalo ve třech opakováních po minutě. Vše se opakovalo za 2 roky, 5, 7, 10, 15, 20, 25 a 30 let. 

Podle výsledků vyšlo najevo, že variabilita v měřených hodnotách nejvíce ovlivňuje do věku 40 let. Během této doby onemocnělo srdeční chorobou 162 respondentů. Nejčastější případy byly zavedení stentu pro periferní arteriální onemocnění, transistentní ischemická ataka, mrtvice, srdeční onemocnění a srdeční selhání. Během zkoumání také touto příčinou umřelo 181 účastníků. 

A jaká byla konečná analýza? Odchylka pouhých 3,6 mm rtuťového sloupce v jednotlivých měřeních, může naznačovat až 15% riziko propuknutí srdečního onemocnění. Rozhodující je přitom hodnota vyšší, tzn. systolický tlak, který může být indikátorem rizika.

Přesto, že se může jednat o velice zajímavou techniku, u zdravých jedinců nedochází k tak častému měření. Proto se od této metody někteří odborníci na distancují s názorem, že je zapotřebí dalšího zkoumání. 

Tichý zabiják

Podle kardiologa Jima Liu je hypertenze tichým zabijákem. Hypertenze je vysoký krevní tlak, který se dle našich norem řadí nad hranici 140 mm rtuťového sloupce systolického tlaku. Spodní hodnota, diastolický tlak, pak odpovídá minimálně 80 mm rtuťového sloupce. Jednoduše 140/80 mm Hg.

Přesto, že někdo může pociťovat bolesti hlavy, bolest na hrudi nebo obtížné dýchání, jiní nemusí mít příznaky žádné. Právě neléčená hypertenze může vést k mnohem závažnějším následkům. Proto lékaři doporučují změřit tlak alespoň jednou ročně. Věrohodná hodnota je přitom ta, která odpovídá dvěma měřením za správných postupů.

Vysoký krevní tlak může vzniknout sám o sobě, ale v některých případech se může jednat o symptom jiné nemoci, kupříkladu onemocnění ledvin nebo štítné žlázy. A jaké jsou další příčiny? Rizika se přikládají dědičnosti, kouření, konzumaci alkoholu, stresu, ale i nesprávnému životnímu stylu.

Jak můžeme podpořit zdraví srdce?

Srdce je pumpa, která je velice důležitá. S ní úzce souvisí i cévami, kterými protéká krev do celého organismu. Neměli bychom zapomínat na zdravou životosprávu. Pomohou časté procházky, pobyt na čerstvém vzduchu, ale i vyvážená strava bohatá na minerály hořčík a vápník. 

Zapomenout bychom rozhodně neměli ani na konzumaci ryb nebo alespoň rybího tuku, či avokáda, které jsou bohaté na omega-3 nenasycené kyseliny. Na vyšší krevní tlak se může hodit i změna jídelníčku zahrnující potraviny mající schopnost přirozeného snížení tlaku. Patří zde například česnek, červená řepa, okurky nebo banány. 

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X