Sulforafan: Kde ho najdeme a k čemu je dobrý?

Sulforafan je jednou ze sloučenin, o kterých většina lidé ještě neslyšela a přitom mají zásadní význam. Řadí se mezi fytochemikálie a nalezneme jej v syrové brukvovité zelenině (brokolice, květák, zelí, kapusta). Nejbohatším zdrojem jsou pak růžičky brokolice.

Zdravotní přínosy sulforafanu

  • Působí jako antioxidant a zároveň stimuluje přirozené enzymy, jež mají na starosti detoxikaci organismu.
  • Má pozitivní vliv jako prevence proti vzniku některých druhů rakoviny, především prsou a prostaty. Ukazují to i některé studie. Mějte však na paměti, že studie používají koncentrovanou formu sulforafanu, takže není jasné, zda množství obsažené v čerstvých potravinách má stejný účinek.
  • Mezi další pozitiva patří antioxidační vliv, jež pomáhá snižovat vysoký krevní tlak a snižovat cholesterol.
  • Podpoří zdraví srdce, tím, že snižuje zánět v těle. Zánět může vést ke zúžení průchodnosti tepen, což je jedna z hlavních příčin onemocnění srdce. Je však potřeba provést ještě další studie, které by tento účinek podpořily.
  • Diabetes typu 2 je chronické onemocnění postihující miliony lidí po celém světě. Ti, kteří trpí diabetem typu 2, nemohou účinně transportovat cukr z krve do svých buněk, takže je obtížné udržet zdravou hladinu cukru v krvi. Studie zjistila, že sulforafan účinně snižuje hladinu cukru v krvi nalačno o 6,5% a zlepšuje hemoglobin A1c, marker dlouhodobé kontroly cukru v krvi. Tyto účinky byly zvláště silné u účastníků, kteří byli obézní se špatnou kontrolou diabetu.
  • Mezi další přínosy pro zdraví patří ochrana kůže před škodlivými UV paprsky nebo prevence proti zácpě.
Struktura sulforafanu

Nežádoucí účinky

Obsah látky v zelenině je velmi malý a je považován za bezpečný. Zatím nejsou k dispozici žádné doporučené denní dávky. Pokud jej užíváte v kapslích, je to asi 400 mikrogramů denně, 1-2 kapsle.

Mírné vedlejší účinky jsou spojovány s vyšším výskytem plynů, se zácpou nebo průjmem. Navzdory rostoucí popularitě je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistila ideální dávka, bezpečnost a účinnost doplňků sulforafanu u lidí.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X