Sucho v ústech: Na první pohled drobná nepříjemnost, kterou se ale nevyplatí podceňovat

Pocit sucha či vyprahlosti v našich ústech jednoduše znamená, že se v nich nenachází dostatek slin. Tento stav může způsobovat mnoho faktorů. Sucho v ústech není samo o sobě závažným zdravotním problémem, někdy je ale příznakem jiného onemocnění, které vyžaduje léčbu. Sám pocit suchých úst je nepříjemný a často s ním souvisejí i další komplikace, jako je zápach z úst, sucho v krku, popraskané rty, potíže s polykáním, žvýkáním nebo mluvením i větší počet zubních kazů.

Co způsobuje sucho v ústech?

Mezi běžné příčiny sucha v ústech, které nesouvisejí s dalšími zdravotními problémy, patří:

 • Dehydratace –  vaše tělo ztrácí příliš mnoho tekutin, aniž by je doplnilo. K tomu může dojít v důsledku nedostatečného pitného režimu, zvracení, průjmu, nadměrného pocení i ztráty krve. Při dehydrataci tělo neprodukuje tolik slin jako obvykle, což může způsobit pocit sucha v ústech.
 • Dýchání ústy a chrápání – dýchání ústy způsobuje odpařování slin. Stejný účinek může mít spaní s otevřenými ústy a chrápání.
 • Léky – sucho v ústech může být vedlejším účinkem mnoha typů léků, například těch na vysoký krevní tlak či průjem. Tvorbu slin mohou negativně ovlivňovat také antidepresiva, antihistaminika, diuretika a některé léky na chemoterapii.
 • Stres a úzkost – když jste ve stresu nebo úzkosti, vaše tělo produkuje více hormonu kortizolu. Když se hladina kortizolu ve slinách zvýší, může to změnit složení slin, což vede k suchosti v ústech.
 • Stárnutí – s přibývajícím věkem se běžně objevuje sucho v ústech. Může to být způsobeno zdravotními problémy, některými léky či změnami v tom, jak dobře je tělo schopno zpracovávat léky, které užíváme.
 • Kouření

Tipy pro domácí péči

Sucho v ústech je obvykle dočasný a léčitelný stav. Ve většině případů můžete příznakům předcházet a zmírnit je dodržováním jednoduchých zásad. K těmto obecným zásadám patří zejména popíjení dostatečného množství vody během dne, omezení příjmu alkoholu, kofeinu, soli a cukru, vyhýbání se tabáku, používání zvlhčovačů vzduchu, žvýkání žvýkaček bez cukru, cucání bonbonů bez cukru či kostky ledu. Důležitá je také správná péče o zuby a dásně. V případě, že se vaše potíže nezlepší, je vhodné se obrátit na lékaře.

Muž trpící suchem v ústech.
zdroj: unsplash.com

Onemocnění a zdravotní problémy způsobující sucho v ústech

Nepříjemný pocit suchosti v ústech může být v určitých případech způsoben též některými zdravotními stavy, jako je například:

 • Diabetes – sucho v ústech je častým příznakem cukrovky 1. i 2. typu. Předpokládá se, že zvýšená hladina cukru v krvi může ovlivnit produkci slin. Lidé s cukrovkou jsou často náchylní k dehydrataci a také užívají léky, které mohou způsobovat suchost v ústech.
 • Infekce v ústech a afty – rozmanité infekce v ústní dutině způsobují zánět, který může poškodit slinné žlázy. V důsledku toho mohou žlázy produkovat méně slin.
 • Alzheimerova choroba – pacienti mají často problém s dodržováním pitného režimu.
 • Poškození nervů – úraz, infekce, operace nebo mrtvice, které mají za následek poškození nervů v hlavě nebo krku, mohou ovlivnit schopnost slinných žláz produkovat sliny.
 • Cystická fibróza – genetické onemocnění, které poškozuje trávicí a dýchací systém, může negativně ovlivnit i funkci slinných žláz. Suchost v ústech mohou zhoršovat i léky používané k léčbě.
 • Autoimunitní poruchy – nejčastějším autoimunitním onemocněním spojeným se suchostí v ústech je Sjögrenův syndrom. Mezi další nemoci patří revmatoidní artritida či AIDS.
 • Radioterapie – sucho v ústech je častým vedlejším účinkem ozařování hlavy nebo krku. Ozařování může poškodit slinné žlázy a snížit produkci slin.

Další problém, který nás může trápit, je kovová pachuť v ústech. Co ji způsobuje?

Zdroj: mouthhealthy.org, sciencedirect.com, clinmedjournals.org, thelist.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X