Trápí vás kovová pachuť v ústech? Co ji může způsobit a jak s ní bojovat?

Máte v ústech či na jazyku nepříjemnou kovovou pachuť, jako kdybyste měli v ústech minci či lžičku? Tato změna chuťového vjemu může být způsobena celou řadou příčin. Zatímco někdy je jen důsledkem špatné ústní hygieny, jindy se jedná o vedlejší příznak různých zdravotních problémů, může jít též o nežádoucí účinek léků či terapií. Důležité je věnovat pozornost také tomu, zda se kovová pachuť objevila náhle, nebo se rozvíjela postupně delší dobu.

Špatná ústní hygiena

Pokud si pravidelně nečistíte zuby, nepoužíváte dentální nit, mezizubní kartáčky nebo si nečistíte jazyk, výsledkem mohou být nejrůznější problémy, jako je zánět dásní či parodontitida. Některé z těchto potíží se mohou projevovat nejen krvácivostí dásní či zápachem z úst, ale též kovovou pachutí v ústech.

Infekce, záněty dutin a respirační onemocnění

Též některá respirační onemocnění, infekce či záněty dutin mohou být viníkem kovové chuti v ústech. Je to většinou způsobeno tím, že onemocnění naruší čich a vnímání vůní, což následně ovlivní i vnímání chutí. Typickými zdravotními problémy, které mohou kovovou pachuť způsobovat, jsou nachlazení, záněty vedlejších nosních dutin a infekce dýchacích cest.

Žena s kovovou lžičkou v ústech.
zdroj: freepik.com

Těhotenství

Kovová pachuť v ústech a na jazyku je velmi častá také v těhotenství. Na vině jsou hormony. Zatímco některé nastávající maminky touží po kyselých okurkách, jiné mají v ústech kovovou chuť. Problém většinou odezní po prvním trimestru.

Léky

Poruchy chuti, včetně pocitu kovové pachuti, patří mezi poměrně časté nežádoucí účinky některých léků. Jeden výzkum prokázal, že 282 z 1 645 testovaných léků mělo jako vedlejší účinek změny chuti. K lékům, které kovovou chuť mohou vyvolat, patří některá antibiotika, antidepresiva, léky na vysoký tlak či glaukom. U citlivějších osob mohou problém vyvolat i volně prodejné multivitaminové doplňky s obsahem chromu, zinku či mědi.

Léčba rakoviny

U pacientů léčených chemoterapií nebo ozařováním, zejména v případě rakoviny hlavy a krku, se může vyskytnout řada změn chuti a čichu, včetně kovové pachuti. Studie ukazují, že v tomto případě mohou pomoci doplňky s obsahem zinku a vitamínu D.

Potravinové alergie a otravy

Kovová pachuť v ústech může být též projevem některých potravinových alergií, zejména na korýše nebo ořechy. Kromě toho může být tento problém též důsledkem otravy některými látkami, zejména kovy, například olovem, rtutí, zinkem či mědí. Objevuje se také v případě předávkování jódem.

Možná prevence před vznikem kovové pachuti

Ne vždy lze všechny příčiny, které ke vzniku kovové chuti v ústech vedou, ihned odstranit. Přesto existuje několik obecných doporučení, jejichž dodržování pomáhá nepříjemné pocity zmírnit.

  • Věnujte zvýšenou pozornost ústní hygieně, zuby si čistěte po každém jídle.
  • Dbejte na pitný režim, předejdete tak suchosti v ústech, která může způsobit kovovou chuť.
  • Nepoužívejte kovové příbory a nádobí.
  • Vyplachujte si ústa roztokem jedlé sody a teplé vody, pomůžete tak regulovat pH rovnováhu.
  • Přestaňte kouřit, cigarety mohou kovovou pachuť ještě zhoršit.
  • Pomoci mohou též žvýkačky bez cukru s mátovou příchutí či cucání kostky ledu.

V případě přetrvávajícího problému je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Chuť často souvisí s čichem.
Víte, že ztráta čichu je jedním z příznaků Parkinsonovy choroby?

Zdroj: medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov, cancer.org, onlinelibrary.wiley.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X