Může kašlání souviset se srdečními problémy? Kdy se nechat vyšetřit při kašli, který se nezlepšuje?

Když něco dráždí naše plíce nebo se naše tělo snaží zbavit hlenů, chápeme, že kašleme. Tento kašel obvykle ustane, jakmile dráždivá látka nebo infekce zmizí. Úporné kašlání je ale něco jiného. Nejčastějšími příčinami úporného kašle jsou astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Ale i u těchto onemocnění se kašel minimalizuje, pokud se podaří udržet zánět v plicích pod kontrolou. Proto pokud vám bylo diagnostikováno astma nebo bronchitida a váš kašel se léčbou nelepší, měli byste být vyšetřeni na srdeční selhání.

„Srdeční kašel“

Při srdečním selhání, někdy nazývaném městnavé srdeční selhání, není srdce schopno účinně pumpovat krev. To může vést k překrvení plic, protože tekutina se hromadí v plicních sklípcích, čímž vzniká stav zvaný plicní edém. Tělo pak vytrvale kašle ve snaze odstranit přebytečnou tekutinu. Mezi příznaky může patřit:

  • dušnost, která se zhoršuje při zátěži nebo vleže
  • silné sípání
  • bublavý pocit na hrudi
  • vlhký kašel s bílým nebo růžovým hlenem
  • suchý kašel

Kromě toho jsou dalšími příznaky, že kašel souvisí se srdečním selháním, též otoky nohou nebo břicha, únava či nevolnost.

Jak se tento kašel léčí?

Pokud se u vás objevují výše uvedené příznaky, je důležité promluvit si se svým lékařem, který nařídí určité testy. Ty mohou zahrnovat krevní testy, rentgenový snímek hrudníku, echokardiogram, zátěžový test nebo magnetickou rezonanci. Po určení typu, třídy a závažnosti vašeho srdečního selhání vám lékař může doporučit určité změny životního stylu, především úpravu životosprávy, pohyb, přestat kouřit a podobně. K léčbě srdečního selhání je k dispozici též mnoho léků. Jakmile je srdeční selhání diagnostikováno a je zahájena vhodná léčba, kašel by se měl výrazně zlepšit nebo zcela vymizet.

Kašlající žena na gauči.
zdroj: unsplash.com

O čem se často nemluví?

U lidí s diagnostikovaným srdečním selháním může dlouhodobé kašlání též naznačovat, že léčba nefunguje tak, jak by měla. Suchý kašel bez hlenu je podle studií poměrně častým nežádoucím účinkem inhibitorů angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), což je typ léků běžně předepisovaných osobám se srdečním selháním. Někteří mohou potřebovat změnit léky, aby se příznaky kašle zmírnily.

Je každý kašel příznakem srdečního selhání?

Ne, existuje celá řada důvodů, proč můžete mít kašel. Kašlání mohou způsobovat dráždivé látky nebo alergeny, jako je kouř, plísně, prach a pyl. Kašel mohou vyvolat také některé zdravotní potíže, jako je nachlazení, chřipka, zápal plic, reflux kyseliny či zánět vedlejších nosních dutin. Pokud však pociťujete příznaky srdečního kašle nebo vám bylo diagnostikováno astma či bronchitida a váš kašel se léčbou nezlepšuje, měli byste se poradit s lékařem o možnosti srdečního selhání.

V boji s kašlem, především tím, který souvisí s nachlazením, může velmi pomoci medový zábal.

Zdroj: verywellhealth.com, heart.org, turkthoracj.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X