6 zdrojů karcinogenů, které má většina z nás v domácnosti

Náš domov může ukrývat více nebezpečí, než bychom si mohli představit. Jedná se především o formaldehyd, nitrobenzen a methylenchlorid. Tyto karcinogeny lze nalézt v předmětech denní potřeby. Představíme si 6 nejčastějších zdrojů karcinogenů, které se nachází v domácnosti.

1. Svíčky

Podle studie Komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků obsahuje 40 % svíček, které se objevují na trhu, uvnitř knotu olověné dráty. Parfémové oleje totiž změkčují vosk, proto někteří výrobci používají právě olověné dráty. Tyto svíčky pak uvolňují pětinásobné množství olova, což je množství velmi nebezpečné. Vystavení vysokému množství olova může přispět k narušení hormonů, poruchám chování, poruchám učení a mnoha dalším zdravotním problémům.

2. Umělecké potřeby

Některé umělecké potřeby jako epoxidová, pryžová a cementová lepidla, akrylové barvy a rozpouštědla a permanentní značkovače obsahují chemikálie spojené s alergiemi, poškozením orgánů a rakovinou. Obzvláště citlivé vůči toxickým látkám jsou děti, proto je potřeba při výběru uměleckých potřeb věnovat zvýšenou pozornost jejich složení.

3. Osvěžovače vzduchu

Mnoho osvěžovačů vzduchu obsahuje karcinogeny, těkavé organické sloučeniny a toxiny jako jsou estery ftalátu. Studie Rady OSN pro obranu přírodních zdrojů (NRDC) zjistila, během testování 13 různých osvěžovačů, že většina z nich obsahuje chemikálie, které mohou zhoršovat astma a ovlivnit reprodukční vývoj.

4. Šampony

Asi se to může zdát nepravděpodobné, ale některé druhy šamponů obsahují velké množství toxických složek. Pokud chcete používat šampony netoxické, volte produkty přírodní kosmetiky.

5. Antiperspiranty

Většina konvenčních deodorantů a antiperspirantů obsahuje několik složek spojených s virulentní rakovinou. Vzhledem k tomu, že deodoranty a antiperspiranty jsou navrženy tak, aby na těle vydržely po dlouhou dobu, umožníte tak těmto škodlivým látkám, aby pronikaly přes kůži do vašeho těla.

6. Sprchové závěsy

Plastové sprchové závěsy vylučují toxické chemické látky nejen do sprchy nebo do vany, ale také do životního prostředí, vylučují škodlivé chemické látky nazývané těkavé organické chemické látky nebo těkavé organické sloučeniny (VOC).

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X