V pubertě je spánek obzvláště důležitý

Není žádným tajemstvím, že zdravý životní styl je důležitý pro správný vývoj a fungování člověka. Osvojování správných návyků v oblasti zdravé výživy, dostatečného pohybu i škodlivosti kouření je důležitou součástí výchovy. Existuje však podstatná, ale opomíjená součást: dostatečný spánek.

Teenageři spí méně, než potřebují

Vědecký tým z institutu Kaiser Permanente v severní Kalifornii zveřejnil výsledky studie, která mapovala spánkové návyky dospívajících dětí a jejich vlivu na fyzické zdraví. Výsledky byly v mnoha ohledech šokující.

Studie uvádí, že převážná většina teenagerů spí méně, než by měla. Pouze 2,2 % účastníků studie splňovalo dostatečnou dobu spánku, přičemž 31 % z nich spalo méně než 7 hodin denně. Doporučená délka nočního odpočinku je přitom 8 hodin u dětí ve věku 14-17 let a 9 hodin pro věk 11-13 let.

Výzkumu se zúčastnilo 829 dospívajících a jejich spánkové návyky monitorovalo speciální zařízení umístěné na zápěstí. 

Nerušený spánek je důležitý pro správný vývoj
Zdroj: pixabay.com

Málo spánku zpomaluje metabolismus

Studie prokázala významnou souvislost mezi nedostatkem spánku a rizikem vzniku civilizačních onemocnění. Respondenti, kteří spali méně, než je doporučená doba, měli nižší hladiny dobrého LDL cholesterolu, vyšší hladinu krevního cukru a také se častěji potýkali s nadváhou a obezitou. 

Spaní nebylo jediným pozorovaným prvkem. Vědecký tým shromažďoval zároveň informace o celkovém životním stylu- skladbě jídelníčku, pohybových aktivitách a kuřáctví. 

Výsledky ukazují, že nestačí zdravě jíst, pravidelně sportovat a nekouřit. Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek je velmi důležitou součástí zdravého životního stylu mladých lidí. Nedostatečný spánek vede ke zpomalení metabolismu, kdy se tělo samo uvrhne do “nouzového stavu”. V takovém případě se snaží uchovat větší množství živin v zásobách a člověk se začne potýkat s obezitou, vysokým krevním tlakem a počátky diabetu 2. typu.

Dospívající tráví více času u obrazovek na úkor spánku
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X