Popraskané paty: Jak se jich zbavit pomocí přírody a domácí lékárničky?

Léto je pomalu ale jistě tady a s ním i doba, kdy odhalíme své nohy v sandálech a pantoflích. Právě v ten okamžik ale zjistíme, že naše paty nejsou na „letní sezónu“ zdaleka tak připravené, jak bychom si přáli. Suché a popraskané paty trápí mnoho lidí. Zbavit se tohoto problému naštěstí není těžké. Jaké prostředky si vzít na pomoc?

Co způsobuje suché, drsné a popraskané paty?

Suchá a hrubá kůže na patách je běžná a často je způsobena kombinací několika různých faktorů. Obecně platí, že kůže kolem pat je silnější a sušší než zbytek pokožky, má tak tendenci při tlaku praskat. Mezi další hlavní příčiny patří:

 • věk – s přibývajícím věkem se naše pokožka mění. K suché pokožce, na nohou i jinde, přispívá hromadění poškození způsobeného slunečním zářením, snížená produkce mazu i snížená tloušťka kůže.

 • tření – pokožka na patách se často vysušuje a hrubne v důsledku opakovaného tření, například o tvrdou či nesprávně padnoucí obuv.

 • nedostatečná péče – je dost možné, že své paty zanedbáváte. Ne všichni totiž například hydratační tělové mléko aplikujeme i na paty. Patám, stejně jako pokožce obecně, nesvědčí ani dlouhé a horké sprchování a používání agresivních mýdel.

Někdy však může být suchá, šupinatá kůže známkou vážnějšího onemocnění, například atopické dermatitidy nebo ekzému. V některých případech může suchá a popraskaná kůže na patách znamenat též cukrovku.

Nohy s popraskanými patami.
zdroj: pixabay.com

Správná péče o popraskané paty

Pokud vaše situace pramení především z nedostatečné péče o paty, můžete podle odborníků udělat hned několik věcí, díky kterým budou vaše paty brzy opět „reprezentativní“. Jak svým popraskaným a ztvrdlým patám pomoci?

 • mytí – chodidla byste si měli mýt denně nepříliš horkou vodou, nejlépe vlažnou. Dbejte na to, abyste je nedrhli, používejte jemné mýdlo bez parfemace.

 • namáčení – nohy si můžete též na několik minut namočit do ozdravné lázně. Při příliš dlouhém namáčení hrozí oslabení kožní bariéry, což umožňuje nadměrnou ztrátu vlhkosti.

 • pomůcky – při používání nejrůznějších nástrojů, jako je lufa či pemza, postupujte opatrně, nepoužívejte je na zanícenou, svědivou nebo citlivou kůží, což by mohlo situaci ještě zhoršit.

 • hydratace – po namočení nebo osprchování si nohy osušte a namažte hydratačním krémem. Hledejte výrobky s ceramidy, což jsou molekuly, které pomáhají zachycovat vodu v pokožce a obnovovat její přirozenou bariéru. Poté, co jste nohy namazali, nechejte prostředek dobře vstřebat. Při větších problémech paty mažte klidně 2-3 denně.

 • uzamknutí vlhkostipodiatrové často radí po hydrataci nanést též speciální vazelínu, která hydrataci na potřebném místě uzamkne, uzavře.

 • ponožky do postele – Nemáte rádi ponožky? Nebo dokonce myslíte, že váš problém zhoršují? Možná je čas to přehodnotit, alespoň na noc. Vklouzněte večer po aplikaci krému do tenkých ponožek z 100% bavlny, které udrží vlhkost v nohách i během spánku.

 • peeling – chemické peelingy mohou jemně exfoliovat vnější vrstvy kůže, což vede ke zlepšení vzhledu a zjemnění. Jejich používání ale nepřehánějte.

Přírodní pomocníci

Úlevu od popraskaných pat mohou přinést také některé přírodní prostředky, které mají za účel paty změkčit a zvlhčit. Dvěma nejčastěji používanými jsou:

 • medvýzkumy ukazují, že med má velmi dobré antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti a že může pomoci hojit a čistit rány i hydratovat pokožku. Med můžete použít jako peeling na nohy po jejich namočení nebo ho použít jako masku na nohy na noc.

 • kokosový olej –  se často doporučuje při suché pokožce, ekzémech a lupénce. Dobrou volbou může být použití kokosového oleje po namočení nohou. Protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti oleje mohou ochránit vaše popraskané paty, pokud jsou náchylné ke krvácení nebo infekcím.

Z dalších přírodních prostředků můžete na popraskané paty použít též olivový olej či bambucké máslo, obojí bude postižené místo hydratovat. Namísto peelingu můžete vyzkoušet ovesné vločky smíchané s olejem, vlhkost vám pomůže uzamknout též parafínový vosk.

S patou často souvisí i bolestivý zánět Achillovy šlachy. Co pomáhá?

Zdroj: podantics.com.au, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X