Chemie v kosmetice: vyvarujte se té, která škodí vaší pleti i zdraví

Tělová i dekorativní kosmetika obsahuje možná více chemie, než si myslíte. Přestože některé její složky jsou neškodné, jiné se ukládají v našem organismu. Na co si dát pozor a lze se chemii v kosmetice vyhnout?

Přestože jsou následující složky v kosmetice povoleny (v jisté – „bezpečné“ koncentraci), nepočítá se s jejich kumulací v našem organismu. Jak s tím naložit? Omezit, nebo se jim naprosto vyhýbat a najít přírodní a neškodlivé alternativy?

Ftaláty

Jde o změkčovadla a rozpouštědla ve vlasových přípravcích, parfémech, pleťových krémech nebo lacích na nehty. Jaké mají důsledky? Mohou způsobit endokrinní disrupci, předčasnou pubertu, endometriozu, sníženou funkci štítné žlázy, abnormality v reprodukčním ústrojí nebo neplodnost u mužů. 

Propylenglykol

Jeho zvlhčující účinek se stává paradoxně opačným. Má tendenci “vysávat” vodu ze spodních struktur kůže, čímž je pleť v pravém slova smyslu vyprahlá. Nejen, že působí podráždění, ale mnohdy i záněty kůže.

Řada kosmetických výrobků je plná chemie
pixabay.com

Parabeny

I tato látka má neblahé následky na celkové zdraví v podobě možného prostupu látky krevním oběhem a jejím hromaděním v těle. Stojí údajně za jednou z příčin rakoviny prsu u žen, a taktéž působí jako falešný estrogen.

Parfémy

Je lákavé, pokud produkt voní, že? Mezi hlavní rizika však patří i závažné alergické reakce organismu. Vyzkoušejte raději přírodní esenciální oleje, které vydrží déle a neublíží vám.

Parfémy mohou obsahovat alergeny
pixabay.com

SLS

Neboli sodium lauryl sulfát bývá součástí šampónů nebo sprchových gelů. A co jeho škodlivost? Studie ukazují na možnou souvislost s ledvinovými nebo jaterními defekty. Pořiďte si na běžné mytí obyčejné mýdlo, které tolik nezatíží vaši pleť ani přírodu.

Petrochemikálie

Další účinné zvlhčovadlo, které vytváří penetrační vrstvu na pokožce. Zní to nevinně. Jeho účinky jsou však vysoce škodlivé. V jeho souvislosti jsou propojeny i zdravotní rizika v podobě rakoviny kůže. Pokud máte suchou kůži, potřete ji po sprchování růžovým nebo olivovým olejem v biokvalitě.

Olivový olej dokáže v kosmetice zázraky
pixabay.com

Triclosan

Je konzervantem, který má pozitivní antibakteriální účinky. Naopak však dokáže oslabit imunitu a vytvářet bakteriální rezistenci. Navíc se může dostat až do krevního oběhu a být tak vylučován mateřským mlékem nebo močí. Snažte se to s používáním antibakteriálních gelů nepřehánět a raději si častěji myjte ruce mýdlem.

Oxybenzon

Bývá součástí UV protekce některých kosmetických přípravků. A co škodlivost? Tělem je rozpoznán jako estrogen, ve výsledku tak způsobuje hormonální změny. Výsledkem je vznik endometriózy u žen, snížené plodnosti u mužů nebo alergické reakce na kůži.

Časté používání desinfekce poškozuje imunitu
pixabay.com

Hydrochinon

Je využíván za účelem zesvětlení pokožky nebo ve vlasových kondicionérech. A co jeho účinky na kůži? Způsobuje úbytek melaninu, čímž snižuje přirozenou protekci kůže vůči ultrafialovému záření. Nejznámějším následkem je vznik rakoviny kůže. Zkuste místo kondicionéru použít jablečný nebo malinový ocet na vlasy, výsledkem budete mile překvapeni.

PEG 

Čili polyethylenglykol, který tvoří součást pleťových peelingů. Patří přitom mezi známé karcinogeny a dráždivé složky. Neměl by se zejména používat na narušenou strukturu kůže. Přírodní peeling si snadno vyrobíte smícháním třtinového cukru a olivového oleje.

Toluen

Laky na nehty jsou přímo chemickým koktejlem
pixabay.com

Je velice proslulou složkou laků na nehty, ale i některých barev na vlasy. Pozor bychom si na něho měli dát zejména v těhotenství, může totiž způsobit genetické mutace plodu. 

flickr.com

Rada na závěr

Možná vás to povede k tomu, že začnete vybírat kosmetiku mnohem pečlivěji. Opravdu se to vyplatí a je to možné. Každý z těchto chemických látek má totiž méně agresivního kolegu, který může být i ve 100% přírodní variantě. Zkuste si alespoň část kosmetiky vyrábět doma a přejděte na zdravý životní styl, který vám dodá přirozenou krásu.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X