Smyslová soustava a její poranění

V podstatě jsou to zvlášť přizpůsobená ústrojí nervové soustavy, kterými tělo zachycuje vjemy různého druhu z okolí. Jde většinou o složitá ústrojí – smysly, z nichž každý přijímá jen určité druhy podráždění. Člověk má pět hlavních smyslů: zrak, sluch, chut‘, čich a hmat.

Poranění oka

Oko je smyslovým ústrojím zraku a je uloženo v očnici v lebce. Skládá se z vlastního oka a přidatných orgánů (slzné žlázy, okohybné svaly aj.). Vlastní oko má tři vrstvy, z nichž nejdůležitější, vnitřní, je sítnice, ve které jsou zrakové buňky tyčinkového a čípkového tvaru. Nervová vlákna z nich vycházející vytvářejí zrakový nerv. V každém oku je asi 130 miliónů tyčinek, které umožňují černobílé vidění, a 7 miliónů čípků, které jsou schopny vnímat barvy. Oko je jako fotografický aparát. Vpředu má čočku, která zaostřuje viděný obraz na sítnici, kde ho zachycují zrakové buňky jako vjem, který potom přenášejí zrakovým nervem do týlního laloku mozku, kde se činností buněk zrakového ústředí mění ve viděný obraz.

Nejčastěji je oko poraněno cizími tělesy, která se dostávají pod víčko nebo se zabodávají do povrchové vrstvy oka – rohovky.

Poranění ucha

Ucho je sídlem sluchu. Skládá se z vnějšího ucha, které je zakončeno blanitým bubínkem, středního ucha uloženého ve spánkové kosti, a vnitřního ucha, které tvoří vlastní sluchové ústrojí – hlemýžď, v němž se sbíhají jednotlivá nervová vlákna v sluchový nerv, který přenáší zvukové vjemy do mozku. Zvuk měříme fóny. Šum listí má sílu 10 fónů, hovor asi 50 fónů.

Při tlaku asi 150 fónů může prasknout bubínek. Ucho bývá nejčastěji postiženo cizími tělesy, která se dostanou do zvukovodu.

Čich a chuť

Ústrojí čichu je uloženo ve sliznici horní a střední části nosní dutiny. Je drážděno látkami, které přecházejí do plynného stavu. Kouření oslabuje čichovou schopnost asi o třetinu. Chuťové ústrojí je uloženo v tzv. chuťových pohárcích ve sliznici dutiny ústní. Přední části jazyka vnímáme sladkou a slanou chuť, střední částí slanou a kyselou chut‘, zadní částí pak hořkou chut‘. Příliš teplé nápoje způsobují dočasnou ztrátu chuti.

Ústrojím hmatu jsou drobná tělíska v kůži, kterými pociťujeme teplo, bolest a chlad.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X