Albinismus může být ve skutečnosti krásný

Vzhledem k tomu, kolika barvami hraje příroda kolem nás, vidět čistě bílého tvora může být skutečný zážitek. Albinismus je jev, který je vzácný jak u lidí, tak i u zvířat. Zatímco někteří v něm vidí vadu, následující snímky vás mohou přesvědčit, jak krásný a unikátní jev to může být.

4

Čisté bílá pokožka či srst je často nazývána všeobecně jako albinismus, ale ve skutečnosti rozlišujeme ještě leucismus. Zatímco albinismus se týká ztráty pigmentu melaninu, v případě leucismu jde o ztrátu všech kožních pigmentů. Kromě bílé kůže je albinismus význačný narůžovělýma, rudýma či slabě fialovýma očima.

 

Albinismus u lidí

Dívka s albinismemSamotnou podstatou albinismu je vrozená absence enzymu tyrozinázy, který je nezbytný při tvorbě melaninu. Jelikož u albínů nedochází k jeho tvorbě, jsou specifické čísti těla bílé či lehce průsvitné. Osoby s albinismem mohou trpět světloplachostí a vyšším rizikem rakoviny kůže, jinak nejsou oproti ostatním nijak handikepováni. Jelikož se albinismus týká pouze nedostatku melaninu, ostatní pigmenty (například karoten) jsou vtěle ve správném množství. Často se setkáme také s částečným albinismem.

Je zajímavé, že albíni se rodí zejména rodičům s normálním množstvím pigmentu a aby se albinismus projevil, musí mít oba rodiče gen albinismu. Mnoho lidí toho ví o albinismu velmi málo a je to zejména tím, že je i v České republice velmi vzácný, najdeme u nás asi jen kolem 200 albínů. Albíni mají ve většině případů zdravé děti. U albinismu není samozřejmostí, že mají červené nebo narůžovělé oči, mohou být i modré či hnědé. Ačkoliv je albinismus porucha, albíni nemají důvod ztrácet sebevědomí, jedná se o vzácný úkaz, díky kterému jsou výjimeční a v mnoha případech je nijak nepoškozuje na kráse.

Albinismus a leucismus u zvířat

Vidět albinismus u zvířat je vzácnost, která se jen tak nestává, bohužel jsou jinak zbarvení jedinci častěji obětí predátorů, pokud se nejedná o samotné predátory (vzpomeňte na krásné bílé tygry z liberecké zoo). Jen v Severní Americe byl pozorován albinismus u cca 300 různých druhů zvířat, od hadů až po jeleny, mývaly a žáby. Předpokládá se, že každý 10.000 narozený tvor bude albín. Toto číslo jasně ukazuje, o jakou vzácnost jde. Nyní však dost řečí, ukážeme si ty nejhezčí snímky zvířat s albinismem, které byly v přírodě zaznamenány.

1

2

6

3

5

 

 

Photo credit: imgur.com, redbubble.net

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X