Koptský kmín či adžvain překvapí svou chutí i účinky na zdraví

Koptský kmín je zajímavým druhem koření, které je svým původem z východního Středomoří, ale jeho užití se postupně rozšířilo až do Indie. Koptský kmín můžete použít při přípravě exotičtějších pokrmů. Nejenže přináší novou chuť pokrmům, ale má i mnoho příznivých účinků na lidské zdraví.

Koptský kmín

Koptský kmín (Trachyspermum ammi), nazývaný také jako adžvain, adžvan či ajowan, je jednoletou rostlinou. Pochází z rodu drsnoplodík (Trachyspermum) a z čeledi miříkovitých. Koptský kmín bývá také uváděn pod názvem drsnoplodík moravčitý. Plody této rostliny jsou oválné, světle hnědé a na první pohled připomínají spíše římský kmín. Chuť ajowanu je ale více hořká, ostrá a připomíná anýz a oregano. Zajímavé je, že vůně koptského kmínu je více shodná s jinou bylinou, a to s tymiánem, jelikož obě tyto rostliny obsahují thymol.

Původ

Koptský kmín je svým původem z východního Středomoří, nejspíše z Egypta, postupně se však přes Blízký východ rozšířil až do Indie, kde je také hojně používán. Dnes je rostlina hojně pěstována v Íránu a severní Indii.

Použití

Listy i plody rostliny se používají při přípravě mnoha pokrmů. I malé množství plodů může v jídle snadno získat chuťovou převahu. Koptský kmín se jen málokdy jí bez tepelné úpravy. Zpravidla jsou plody nejdříve osmaženy na ghí. V indické kuchyni je součástí směsi koření Baghaar, která se používá k dochucování pokrmů z čočky. Například v Afghánistánu se koptský kmín používá při přípravě chleba či se s ním posypávají sušenky. V české kuchyni ho příliš nevyužijete, ale užít ho můžete při přípravě blízkovýchodních pokrmů, například falafelu či domácího humusu.

Zdravotní přínos

Koptský kmín byl tradičně používán jak prevence infekcí a podpora správného trávení, zmírňuje také astma a byl tradičně používán jako afrodiziakum. Jeho účinky jsou antibakteriální a fungicidní (ničí parazity a plísně). Plody i esenciální oleje z koptského kmínu bývají používány jako prostředek pro podporu pocení či jako diuretikum. Využíván je koptský kmín při léčbě některých nemocí, jako je chřipka, kašel, nachlazení, astma, průjem, poruchy trávení, artritida a sní spojené otoky atd.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X