Slepičí vývar vyléčí nachlazení. Pravda, nebo mýtus?

O slepičí polévce už se po celá staletí říká, že pomáhá při nachlazení. Je to ale skutečně pravda, nebo jde jen o další mýtus, který mezi lidmi koluje? Teplý domácí vývar se slepičím masem a zeleninou má na většinu nemocných téměř okamžitý vliv a subjektivně se cítí po jeho konzumaci lépe. Skutečně ale slepičí vývar léčí?

Polévkou proti zánětu

V případě silného nachlazení většina z nás nemá příliš chuť k jídlu. Slepičí polévka představuje v takovém případě skvělý příklad výživově bohatého jídla, kterým většina nemocných nepohrdne. Studie publikovaná v lékařském časopise Chest ukazuje, že slepičí polévka má protizánětlivé účinky, které zmírňují příznaky infekce horních cest dýchacích. Vědci konkrétně zkoumali pohyb neutrofilů, což je typ bílých krvinek, v kombinaci s polévkou. Zjistili, že pohyb neutrofilů se snížil, což je důkazem protizánětlivého mechanismu slepičí polévky.

Vývar se slepičím masem je též bohatý zejména na bílkoviny a řadu vitamínů a minerálů. Je skvělým zdrojem vitamínu A a zinku, které mohou pomoci posílit imunitní systém. Polévka zároveň pomáhá zvýšit hydrataci organismu, což je se v souvislosti se zvýšenou mírou pocení v důsledku nachlazení také velmi přínosné.

Slepičí vývar jako pomoc při nachlazení.
zdroj: freepik.com

Židovský penicilin

Mimochodem v židovské komunitě je konzumace domácího slepičího vývaru při nachlazení velmi oblíbená, a polévce se dokonce přezdívá židovský penicilin. I výzkumy, které byly provedeny v souvislosti se slepičím vývarem připraveným podle tradiční židovské receptury, která obsahuje velké množství rozmanité zeleniny a také speciální knedlíčky, potvrzují, že pomáhá zředit hlen, pročistit nosní cesty a zklidnit bolest v krku.

Jak slepičí vývar učinit ještě účinnějším?

Většina z nás do polévky kromě slepičího masa dává především klasickou kořenovou zeleninu, jako je mrkev, petržel a celer. Kromě této zeleniny se velmi doporučuje též přidání česneku a cibule, zlepší nutriční obsah a rovněž pomohou zmírnit příznaky nachlazení. Důležité je také vývar jako takový připravovat z kostí. Takto připravený vývar obsahuje nejen kolagen, ale také má vyšší hladinu elektrolytů, neboť je bohatý na sodík, vápník, hořčík, fosfor a draslík, pět nejdůležitějších elektrolytů. Elektrolyty jsou důležité pro správnou hydrataci organismu a pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle. I když se nedá stoprocentní říci, že slepičí polévka nachlazení vyléčí, rozhodně pomůže zmírnit některé nepříjemné příznaky a dodat energii i živiny, které při boji s nachlazením potřebujeme.

Jaké další potraviny a nápoje při nachlazení konzumovat?

Zdroj: elitedaily.com, bbcgoodfood.com, journal.chestnet.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X