Aktivní žena ve středním věku: nejlepší prevence proti demenci

Ženy s aktivním životním stylem i ve vyšším věku uvádí, že se cítí skvěle jak po fyzické, tak po psychické stránce. Na druhou stranu ženy, u kterých převládá pasivní způsob života, se ve vyšším věku cítí unavenější a mysl jim neslouží tak, jako dříve. Vyplývá to z výsledků rozsáhlé studie na téma demence coby důsledku špatného životního stylu.

Výzkum trval více než 40 let

Univerzita ve švédském Gothenburgu provedla výzkum, který trval dlouhých 44 let a jeho výsledky mluví jasně.

Studie začala v roce 1969 a do výzkumu bylo vybráno 191 švédských žen ve věkovém rozmezí 38 – 60 let. Tyto ženy na začátku absolvovaly jednorázový test své fyzické kondice (cvičení na rotopedu). Během cvičení byl sledován jejich energetický výdej při maximálním výkonu na kole až do vyčerpání. Ženy byly po celé období výzkumu sledovány a na demenci hodnoceny pomocí intelektuálních testů. Dlouhodobá studie byla ukončena v roce 2012.

Dámy s lepší kondičkou vykazovaly menší rozvoj demence. Tyto ženy také častěji uváděly, že nekouří, alkohol pijí pouze střídmě, zdravě se stravují a snaží se udržovat hladinu krevního tlaku a cholesterolu stále pod kontrolou. 

Další výsledky se ukázaly u žen kolem 50. roku života. Pokud kolem tohoto věku byly ženy aktivnější, demence se u nich vyvinula v pozdějším věku. 

Ženy s aktivním životním stylem si déle udrží svěží mysl
pixabay.com

Co ovlivňuje rozvoj demence u žen

Výsledky švédské studie poukázaly na několik klíčových faktorů, které mají přímý vliv na rozvoj stařecké demence. Patří mezi ně zejména:

  • věk ženy (čím starší, tím vyšší pravděpodobnost rozvoje demence)
  • tělesný výška
  • hladina krevních tuků (triglyceridů)
  • kouření
  • problémy s vysokým tlakem
  • denní spotřeba vína
  • fyzická nečinnost, absence pohybové aktivity
  • skladba jídelníčku

Zatímco věk nebo tělesnou výšku nelze ovlivnit, řadu faktorů můžeme poměrně jednoduše změnit sami. Z výzkumu vyplývá, že změna životního stylu má podstatný vliv na zlepšení zdravotního stavu v tělesné i duševní rovině.

Najděte si fyzickou aktivitu, která vás bude bavit
pixabay.com

Genetika může sehrát významnou roli

Nesmíme ale také zapomínat na geny, které výrazně ovlivňují úroveň kondice i riziko demence. Na začátku výzkumu ještě nebyla běžně dostupná technologie, která by tyto detaily mohla blíže prozkoumat. My dnes však již víme, že každý má genetické dispozice přesně dané a ty mohou vznik demence výrazně ovlivnit.

Studie se také zabývala otázkou, jestli má aktivní životní styl vliv na délku života. Respondentky s aktivním životem i pasivní ženy dosáhly v tomto případě stejných výsledků – průměrný věk úmrtí všech žen byl kolem 80 let.

Zdravý jídelníček významně ovlivňuje celkové zdraví
pixabay.com

Studie se také zabývala otázkou, jestli má aktivní životní styl vliv na délku života. Respondentky s aktivním životem i pasivní ženy dosáhly v tomto případě stejných výsledků – průměrný věk úmrtí všech žen byl kolem 80 let.

Co udělat pro prevenci demence každý den

Stařecká demence má mnoho příčin a neexistuje jasná shoda ohledně toho, které prvky jsou nejdůležitější. Můžete však udělat několik snadných změn, které mohou snížit riziko vzniku demence:

  • omezte kouření
  • pijte alkohol pouze s mírou
  • jezte zdravou a vyváženou stravu bohatou na rostlinné tuky
  • udržujte přiměřenou fyzickou aktivitu, cvičte ideálně každý den chvíli
  • zůstaňte mentálně a sociálně aktivní, choďte mezi lidi a komunikujte
Pravidelné cvičení zlepšuje prokrvení mozku
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X