Zahrada od léta do podzimu: Vybírejte ty nejlepší květiny, které vydrží vše

Teplé letní měsíce jsou obdobím bohatě kvetoucích a plodících zahrad. Pestrobarevné záhony ale nevydrží navždy. Chcete se pohledem na kvetoucí zahradu těšit i za pár měsíců? Poradíme vám, které okrasné i léčivé rostliny přežijí i první chladnější dny. Čas jejich výsadby právě nastal.

Zlatobýl na okrasu i léčení

Tato nápadná rostlina s jasně žlutými květy na první pohled připomíná plevel. Pokud z ní ale vytvoříte hustý porost, bude vašemu oku lahodit až do babího léta. Zlatobýl může potrápit alergiky– proto si na něj dejte pozor, pokud alergií na pyly trpíte. Výsadbu provádějte nejen na záhonech, ale květiny snadno skryjí také nevzhledná rumiště.

Čaj ze zlatobýlu neboli celíku působí močopudně a v minulosti jej lidé používali k domácí léčbě zánětů močových cest.

Zlatobýl v podzimní zahradě.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Starček přímořský

Tato na první pohled nenápadná a neutrálně zabarvená rostlina vydrží i drsné podmínky. Je ideálním doplňkem suchých skalek a nevadí jí přímé slunce ani silný vítr. Díky odolnosti až do -15°C vám bude dělat radost i během prvních podzimních mrazíků. Starček (lat. Jacobaea maritima) se výborně hodí vedle výrazných barev, které opticky odlehčí. Odborníci doporučují výsadbu také v suchých oblastech s vysokým nebezpečím letních požárů.

Starček přímořský v detailu.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Věděli jste, že správně zvolené rostliny dokáží udržet vaši zahradu bez komárů a jiného obtížného hmyzu?

Oblíbené fuchsie

Milujete fuchsiovou barvu? Pokud se chcete od jara do podzimu těšit pohledem na výrazně tmavě růžové květiny, oblíbené fuchsie jsou ta správná volba. Fuchsie jsou poměrně náročné na živiny a proto je nezapomínejte pravidelně hnojit. Jakmile přijde zima, zbaví se květů i listů. Je lepší pěstovat je v květináčích, které v chladném období umístíte do domu. Na jaře se potom samy opět rozrostou.

Květy fuchsií v detailu.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Jiřiny

Jiřinky patří mezi nejkrásnější zahradní květiny a některé vydrží bez problémů kvést až do podzimu. Víte, jak je poznat? Vybírejte oranžově nebo červeně zbarvené květy. Na rozdíl od starčeku přímořského nemají rády větrné stanoviště, dejte jim prostor na slunném a chráněném místě.

Květy jiřin v detailu.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Superpotravina Amarant

Slyšeli už jste někdy o amatanthu neboli laskavci? S jeho semínky se můžete setkat v prodejnách zdravé výživy a často se o něm hovoří jako o superpotravině budoucnosti. Věděli jste, že amarant si můžete vypěstovat i na vlastní zahradě? Rostlina sama o sobě zvládne plné slunce i polostín a za dobrou péči se vám odvděčí nádhernými fialovými květy. 

Pokud se rozhodnete amarant sklízet, počkejte na první noční mrazy. Ty zničí přebytečnou vodu v rostlinách a sklizeň tak bude o poznání jednodušší. Sklizená semínka je nutné dostatečně vysušit, v kuchyni je pak využijete při pečení i jako přísadu do polévek a teplých jídel.

Květ amarantu (laskavce).
Zdroj obrázku: pixabay.com

Baví vás experimenty v kuchyni i na zahradě? Přečtěte si, jaké další superpotraviny si můžete sami vypěstovat na záhoně nebo v truhlíku. 

Chrpa nejen luční

Milujete luční květiny? Chcete, aby vaše zahrada vypadala jako přirozená rozkvetlá louka? Modrá chrpa je jako stvořená pro polodivoké zahrady. Je nenáročná na pěstování a odmění se vám nádhernými květy od léta až do podzimu. Přiláká na vaši zahradu ptáky i motýly a jakmile odkvete, stačí odlomit celý suchý květ. Chrpu mají v oblibě také včely, které k ní s oblibou zalétají pro sladký nektar na výrobu medu.

Květ chrpy v detailu.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nevybrali jste si? Zkuste zasadit i další rostliny, jako třeba oblíbené slunečnice, zářivě rudé celosie, tropické canny nebo růžovokvětou verbenu. Můžete zvolit také chryzantémy, macešky a japonské sasanky. A co takhle popustit uzdu fantazii a mezi okrasné květiny vysadit keřík pálivých papriček? 

Zdroj: goodhousekeeping.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X