Hubnutí na poslední chvíli: vyzkoušejte rychlou keto dietu

Potřebujete zhubnout pár kilo do plavek? Máte rádi výzvy? Jste schopni dodržovat striktní stravovací režim, který přináší výsledky? Vyzkoušejte rychlodietu, která staví na principech nízkosacharidové stravy. Jaká jsou pravidla speed keto diety a proč stojí za to ji vyzkoušet? 

Jak funguje rychlá keto dieta

Pravděpodobně už jste někdy slyšeli o ketodietě neboli ketogenní stravě. Tento radikální stravovací směr staví na principu nízkosacharidové stravy se zvýšeným podílem proteinů a tuků. Díky němu se váš organismus dostane do tzv. ketózy. Tento stav nastane v důsledku toho, že po dobu dodržování diety máte velmi nízký příjem sacharidů. 

Díky sníženému příjmu energie začne vaše tělo velmi rychle hubnout a změny se projeví zejména na úbytku tukových polštářků. Proto je nízkosacharidová keto dieta oblíbená po celém světě. 

Dnešní článek však nebude o klasické ketonové stravě, ale její zrychlené a ještě striktnější variantě- dietě speed keto. 

Grilované maso a mořské plody.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zásady speed keto diety v číslech

Přemýšlíte, co lze na oblíbené ketodietě ještě vylepšovat? Speed keto dieta kombinuje klasickou ketonovou dietu a přerušovaný půst. Tím v sobě kombinuje účinky dvou efektivních stravovacích režimů, které při správném dodržování fungují na hubnutí prakticky u každého.

Nejoblíbenější verzí je poměr 16:8. To znamená, že šestnáct hodin denně hladovíte a ve zbylých osmi jíte. V praxi to může vypadat třeba tak, že 8h strávíte spánkem, dopoledne jíte a odpoledne už potom pouze přijímáte neslazené tekutiny, jako je voda, perlivá voda nebo různé druhy čaje.

Cílem speed keto diety je dostat se pouze na jedno jídlo denně. Zde je na místě si uvědomit, že klasická keto dieta spočívá v tom, že váš příjem tvoří 60-70% pouze tuky, 15-30% bílkoviny a pouhých 5-10% sacharidy. Je proto třeba velmi pečlivě sestavit jídelníček, aby vám i tak malý přísun jídla zajistil všechny živiny a vy jste mohli normálně fungovat. Kalorické tabulky, aplikace na počítání živin nebo pomoc odborníka je v tomto případě prakticky nezbytná.

Rizika rychlého hubnutí

Hlavní kouzlo keto diety spočívá v tom, že se vaše tělo dostane do stavu ketózy. Ten má mimo jiné vliv i na to, že vaše tělo začne brát energii z tuků, což se projeví na vaší klesající tělesné hmotnosti. Ano, následkem keto i speed keto diety je rychlý úbytek váhy. Vaše tělo bude totiž vystaveno takovému kalorickému deficitu, že ubývání na váze je jednoduše nevyhnutelné. 

Keto dieta s sebou nese i řasu negativních vedlejších průvodních jevů a nejinak je tomu v případě její rychlejší sestry. V prvních dnech dodržování ketonové diety budete velice zesláblí a unavení z důvodu náhlého a neočekávaného snížení příjmu cukrů.

Bohužel tento životní styl je dlouhodobě neudržitelný, neboť vašemu tělu by v dlouhodobém časovém horizontu chyběly důležité vitamíny a minerály nezbytné pro jeho správné fungování. Dodržování speed keto diety se doporučuje pouze v případech, kdy chcete okamžitě zhubnout, ale není možné ji dodržovat dlouhodobě. 

Podívejte se i na další vedlejší účinky keto diety, jako je například keto chřipka nebo nepříjemný keto dech.

Rozpůlené avokádo a ořechy.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Jak zhubnout zdravě

Běžná keto dieta již není tak striktní a pokud se vám podaří sestavit plnohodnotný jídelníček i s minimem sacharidů, velmi pravděpodobně se vám podaří trvale a zdravě zhubnout

Samotný přerušovaný půst patří rovněž mezi oblíbené způsoby redukce hmotnosti, které lze dodržovat dlouhodobě. 

Rychlé hubnutí pomocí speed keto stravy praktikujte tedy opravdu jen v případech, kdy z nějakého důvodu potřebujete rychle ubrat vaši tělesnou hmotnost. V žádném případě ale nezaměňujte zásady speed keto diety za zdravý životní styl.

Zdroj: womenshealthmag.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X