Obyčejná jablka či borůvky fungují skvěle jako prevence před vznikem demence a Alzheimera

Alzheimerova choroba a další formy demence vás mohou na stáří pěkně potrápit. Existuje ale způsob, jak snížit pravděpodobnost jejich výskytu. Zařaďte do jídelníčku tři běžné potraviny, které dle výzkumů brání rozvoji stařecké demence.

Klíčem k úspěchu jsou flavonoidy

Výzkum lékařské fakulty Univerzity v Bostonu, uveřejněný portálem Sciencedaily.com, odhalil významnou souvislost mezi vznikem Alzheimerovy choroby a konzumací flavonoidů. Lidé, kteří pravidelně konzumovali flavonoidy ve své běžné stravě, měli 2-4x menší pravděpodobnost rozvoje některé z forem demence v pozdějším věku.

Rozsáhlý výzkum trval 20 let a bylo do něj zapojeno přes 2800 respondentů ve věku od 50 let výše. Kromě flavonoidů prokázal i významnou roli tříslovin.

Užijte si stáří bez starostí
Zdroj: pixabay.com

Jezte jablka a bobulovité ovoce

Jablka obsahují vysoké množství flavonoidů, tedy látek, které podstatně snižují riziko vzniku demence. Přitom není nutné jich sníst tuny, za dostačující je podle expertů považováno již množství 8 jablek měsíčně. Naopak konzumace méně než 1,5 jablka měsíčně znamenala zvýšenou pravděpodobnost rozvoje zmíněných nemocí.

Další z prospěšných látek jsou třísloviny. Ty jsou obsaženy zejména v bobulovitém ovoci, jako jsou borůvky nebo jahody, a červeném víně. Opět není nutné jich konzumovat příliš, blahodárný vliv má již cca 7,5 šálků lesních plodů měsíčně.

Červené víno navíc obsahuje kromě tříslovin rovněž resveratrol, který má pozitivní vliv na krevní oběh

Bobulovité ovoce obsahuje prospěšné látky
Zdroj: pixabay

Pijte čaj

Respondenti, kteří pravidelně pili čaj, zejména zelený, měli prokazatelně vyšší příjem flavonoidů. Kombinace jablek, bobulovitého ovoce a pití čaje se tak ukázala jako ideální koktejl proti Alzheimerově chorobě a dalším formám stařecké demence.

Zelený čaj brání rozvoji Alzheimerovy choroby
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X