Rozpoznejte nedostatek živin podle chuti na jídlo

Určitě znáte pocit, když dostanete neodolatelnou chuť na některý druh potravin. Někdy je to čokoláda, jindy něco slaného či kyselého. Tento jev může signalizovat nedostatek některého vitamínu, minerálu nebo některé nutné živiny. Tělo si prostě říká o to, co mu chybí.

Nejznámějšími a nejčastějšími nutkavými chutěmi jsou:

Arašídová pomazánka

Ta patří mezi desítku nejčastěji se vyskytujících nutkavých žádostí. Příčinou této chuti může být nedostatečný příjem vitamínu B-komplexu, který tato pomazánka obsahuje. To má ovšem háček v tom, že arašídová pomazánka poskytuje tělu spoustu kalorií, což vede k tloustnutí. Proto je užitečnějí užívat rovnou B-komplex.

Banány

Častá chuť na banány může být příznakem nedostatku draslíku. Zvláště osoby užívající diuretika a kortikoidy potřebují více draslíku.

Sýry

Za velkou chutí na sýry se může skrývat hlad po vápníku a fosforu. Konzumaci sýrů je dobré kompenzovat brokolicí, jelikož některé sýry jsou bohatým zdrojem hliníku a soli. Brokolice obsahuje více vápníku a fosforu, ale je podstatně méně kalorická.

Jablka

Dodávají tělu vápník, fosfor, hořčík a draslík a jejich pektin přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Pokud budete konzumovat hodně mastných tuků, může to vyvolat touhu po jablkách.

Nakládané okurky

Jsou stejně jako jiné kyselé potraviny vyhledávanou pochoutkou pro těhotné ženy, které potřebují více soli.

Sůl

Chuť na sůl neznamená její nedostatek, ale návyk. Touha po slaných jídlech může být příznakem snížené funkce štítné žlázy.

Cibule

Podle lidové moudrosti je chuť na cibuli typická pro lidi trpící na choroby plic.

Čokoláda

A jsme u nejčastější nutkavé chuti, kterou zná snad každý. Její podklad je podobný jako u kávy či koly, neboli návyk na kofein a sladké. Čokoláda na rozdíl od kávy přináší tělu velkou kalorickou zátěž navíc.

Mléko

Dospělí by měli dávat přednost netučnému mléku. Je zdrojem vápníku a aminokyselin, z nichž je zajímavý tryptofan se svými uklidňujícími účinky.

Omítka

Její zařazení mezi nutkavé chutě a žádosti vypadá sice bizarně, ale některé malé děti skutečně olizují vápennou omítku, když mají nedostatek vápníku. Pokud byste tento nešvar o svého dítěte odhalili, je třeba navštívit lékaře. Jedná se o poruchu chutě, která se někdy vyskytuje i u těhotných žen.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X