Zpívání výrazně ovlivňuje fyzické i duševní zdraví

Zpíváte si občas? Studie ukázaly, že i obyčejný zpěv poskytuje úžasné přínosy pro zdraví. Nezáleží na tom, jak jste pěvecky nadaní nebo jestli si zpíváte jen ve sprše či při práci, zpěv má širokou škálu zdravotních benefitů, které si níže představíme.

Zpěv zlepšuje náladu

Cítíte se při zpívání lépe? Zpívání uvolňuje tytéž hormony jako sex a čokoláda, což vás uklidňuje a uvolňuje. Také uvolňuje endorfiny, které zvyšují energii.

Je to dobré plicní cvičení

Zpívání je skvělé cvičení pro naše plíce. Aktivuje prsní svaly a membránu, což stimuluje lepší cirkulaci. Umožňuje hlubší dýchání, což zvyšuje množství kyslíku, který vdechujeme. Také snižuje napětí svalů.

Vyčistí dýchací soustavu

Zpěv pomáhá přirozeným způsobem vyčistit dýchací trubici i dutiny.

Má terapeutické účinky

Zpěv je jednou z nejlepších terapií, kterou můžeme získat. Zbavuje stresu a dalších faktorů, které nás činí smutnými. Oživuje naše tělo, mysl a duši, přináší nám svobodu, kterou cítíte ve chvílích štěstí. Studie ukazují, že zpěváci mívají nižší hladinu kortizolu, což znamená, že podléhají méně často stresu. Sborový zpěv pomáhá synchronizovat srdeční frekvenci, má podobné účinky jako meditace. Celá řada studií zjistila, že zpěv má schopnost zmírnit úzkost a zlepšit tak kvalitu života.

Jak známo, zpěv uvolňuje endorfiny, které podporují naši dobrou náladu. Kromě toho je hudba v jakékoli formě relaxační. Zpěv uvolňuje svalové napětí.

Zlepšuje náš postoj

Součástí správné techniky zpívání je i vzpřímený postoj. Pokud tedy pravidelně zpíváte, postupem času se vzpřímený stoj stane samozřejmostí. Postoj se vám také zlepší díky rozšiřování hrudníku, také se vám srovnají ramena a záda.

Podporuje lepší spánek

Podle jednoho článku v Daily Mail Online odborníci věří, že zpěv pomáhá posilovat hrdlo a prsní svaly. To by mohlo pomoci zastavit chrápání a spánkovou apnoe. Pokud víte, co tyto obtíže obnášejí, pak víte, že může být těžké spát klidným a kvalitním spánkem.

Zlepšuje duševní bdělost

Díky tomu, že zpěv zlepšuje náš krevní oběh, podporuje lepší okysličení našeho těla a i do mozku se tak dostane více kyslíku. To zlepšuje duševní bdělost, koncentraci a paměť. The Alzheimer’s Society dokonce založila “Singing for the Brain” služby na pomoc lidem s demencí a Alzheimerovou chorobou, aby si udržovali své vzpomínky.

Rozšiřuje okruh přátel

Můžete zpívat ve sboru, nebo třeba vyzkoušet karaoke v klubu. Díky zpěvu můžete získat nové přátele, kteří s vámi budou sdílet váš zájem o hudbu.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X