Stárnutí žen versus stárnutí mužů. V čem se liší?

Stárnutí zatím stoprocentně nedokáží zabránit žádné léky ani jiná speciální péče. To, kdy a jaké příznaky stárnutí se u nás objeví, je individuální záležitost, která závisí na mnoha rozmanitých faktorech, jako je genetika či životní styl. Napadlo vás ale někdy, že muži a ženy stárnou trochu jinak? Nejenže mužské a ženské tělo reaguje na stárnutí odlišně, ale výrazně se liší i psychika mužů a žen. Stárnutí tak může být pro obě pohlaví zcela odlišnou zkušeností.

Hormony

Pokud jde o stárnutí, hladina estrogenu u žen začíná klesat mnohem dříve a mnohem rychleji než u mužů hladina testosteronu. Tento rychlejší pokles hladiny hormonů je důvodem, proč se zdá, že muži stárnou pomaleji než ženy. Obecně hladina estrogenu u žen začíná klesat už po 40. roce, zatímco hladina testosteronu u mužů začíná více klesat až kolem 60. roku. Tento pokles je ale v porovnání s poklesem estrogenu u žen v době menopauzy vždy pozvolnější.

Vlasy

Muži i ženy s věkem ztrácejí část vlasů, což závisí na hormonech a genetice, ale plešatost postihuje více muže než ženy. Přibližně polovina mužů ve věku padesáti let trpí nadměrnou ztrátou vlasů. K dědičnému vypadávání vlasů dochází obvykle do čtyřiceti let. Ačkoli je to vzácné, plešatost se může vyskytnout i u žen, obvykle ale u nich dochází pouze k řídnutí a zjemnění vlasů.

Usmívající se starší pár.
zdroj: pixabay.com

Pokožka

Není pochyb o tom, že kosmetický průmysl se kvůli společenskému tlaku na zachování mládí zaměřuje více na ženy. Muži mají v porovnání se ženami výhodu, že jejich pleť je méně náchylná k projevům stárnutí. Hladina testosteronu u mužů totiž činí jejich pokožku asi o 25 % silnější. Muži mají také větší hustotu kolagenu, elastinu a větší přirozenou vlhkost pokožky. Jejich pleť je tak déle pevná a bez vrásek.

Hmotnost

Muži a ženy mají tendenci přibírat na váze odlišně. Muži obvykle přibývají na váze do pětapadesáti let, poté jejich váha začne pomalu klesat, často kvůli poklesu testosteronu, který jinak pomáhá udržovat svalovou hmotu. Ženy naopak obvykle přibírají na váze dalších deset let, až do přibližně šedesáti pěti let, kdy začnou také hubnout.

Kognitivní poruchy

S přibývajícím věkem stárne i mozek. Muži i ženy mohou ve vyšším věku trpět kognitivními poruchami, ale z různých důvodů. Výzkumy publikované Alzheimer’s Association ukazují, že ženy jsou náchylnější k poruchám kognitivních funkcí, pokud jsou v každodenních úkolech závislé na ostatních a nemají silnou sociální síť. Muži častěji trpí kognitivními poruchami, pokud mají nadváhu nebo trpí onemocněními, jako je například cukrovka, nebo prodělali cévní mozkovou příhodu.

Délka života

I když nelze předpovědět, jak dlouho bude člověk žít, obecně platí, že průměrná délka života žen a mužů se liší. Podle Světové zdravotnické organizace žijí ženy v průměru o šest až osm let déle než muži. Je to způsobeno kombinací vrozených biologických výhod, například pozdějším nástupem srdečních chorob či lepším zvládáním stresu u žen, a rozdílů v chování mužů a žen. Muži častěji vykonávají nebezpečnější povolání nebo umírají v důsledku nehod, ženy na druhou stranu obecně častěji navštěvují lékaře, a jsou u nich tak dříve diagnostikovány případné zdravotní problémy.

Zmírnit stárnutí může pomoci také konzumace některých potravin. Jakých?

Zdroj: activebeat.com, brandonessentials.com, who.int, alz-journals.onlinelibrary.wiley.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X