Podzimní sportovní aktivity nejen pro seniory: buďte aktivní po celý rok

Udržovat tělo v kondici je důležité pro správné fungování fyzické i duševní stránky. Co ale dělat, když je venku zataženo nebo dokonce prší? Vyzkoušejte 8 pohybových aktivit, které můžete provozovat v každém věku, i když je venku chladno.

Nordic walking

Těžko bychom hledali vhodnější sport pro důchodce. Chůze se dvěma holemi je nenáročná a můžete ji provozovat prakticky kdekoliv. Díky turistickým hůlkám se zapojí svaly celého těla a pokud máte problémy s rovnováhou, poskytnou vám i potřebnou oporu. Vyrazte na procházku s přáteli nebo sami svým vlastním tempem.

Nordic walking protáhne svaly celého těla
pixabay.com

Plavání

Plavání v bazéně je výborným odpočinkem pro namáhané klouby. Ideální je koupání v teplé vodě, proto dávejte přednost krytým a termálním bazénům. Při plavání se snažte udržovat rovnoměrné tempo a nedržet křečovitě hlavu nad vodou. Pokud vám vadí chlorovaná voda v očích, pořiďte si plavecké brýle.

Plavání v bazénu je vhodné na klouby
pixabay.com

Jóga a Tai či

V asijských zemích je běžné že se senioři v ranních hodinách sejdou v parku nebo jiném veřejném místě a společně si zacvičí ranní rozcvičku. Nebojte se vykročit do neznáma a vyzkoušejte pomalou jógu, která protáhne všechny ztuhlé svaly vašeho těla. Pokud nevíte jak na to, zkuste skupinovou lekci pro začátečníky. Díky taiči se zase naučíte lépe koordinovat své pohyby.

Jóga je pohyb v pomalejším tempu
pixabay.com

Tanec

Pokud milujete hudbu, tancování je ideální pohybová aktivita pro vás. Nezáleží na tom, jestli se zavlníte doma při puštěném rádiu, nebo se rovnou přihlásíte do tanečních kurzů pro dospělé. Důležitá je vaše radost z pohybu. Nezapomínejte, že i tanec je sport a proto se před ním i po něm důkladně protáhněte.

Taneční kurzy pro dospělé lákají páry v každém věku
pixabay.com

Badminton a tenis

Pokud patříte mezi milovníky sportu v rychlém tempu a máte parťáka, využijte nabídku venkovních kurtů i na podzim. Potřebné vybavení vám na mnoha místech rádi vypůjčí. Tenis potrénuje váš postřeh a při badmintonu rozpohybujete celé tělo v pomalejším tempu.

Badminton není tak svižný jako tenis
pixabay.com

Posilování

Podzimní počasí nás někdy chtě nechtě zažene pod střechu, proč by to nemohla být právě střecha posilovny? Nestyďte se vmísit se mezi mladé cvičící, posilování je vhodné v každém věku. Je však třeba dbát na přiměřenou zátěž a posilování vhodných svalových skupin s ohledem na vaše individuální bolesti a obtíže. Nejlepší je požádat o pomoc trenéra, který je přítomný v každém fitness centru a s nastavením vhodného závaží i celým cvičením vám ochotně poradí.

Vyzkoušejte skupinové posilování s lehkou zátěží
pixabay.com

Kroket

Pohybová hra, kterou můžete hrát na zahradě s rodinou i v parku s dalšími seniory. Přestože se hraje na malé ploše, nachodíte se u ní dost a ještě si procvičíte míření. Další výhodou je, že lze provozovat i za větrného počasí.

Kroket je nenáročný sport, který můžete hrát kdekoliv
pixabay.com

Jízda na kole

Cyklistika je univerzální sport, který můžete provozovat od jara do podzimu. Zapomeňte na desítky kilometrů v sedle a vyražte na krátkou projížďku po okolí. Ježdění na kole tolik nezatěžuje klouby a procvičíte při něm zejména svaly na nohách. Pokud kolo milujete, pořiďte si domů rotoped, na kterém můžete trénovat třeba večer u televize.

Cyklistika patří mezi nejoblíbenější sporty
pixabay.com

Zdroj: 50plusworld.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X