Jak rozeznat úpal od úžehu a je to vůbec nutné?

Léto je tu a s ním i doba krásného slunečného počasí a dovolených v teplých krajích. S rostoucí teplotou a intenzitou slunečních paprsků ale roste i riziko úpalu či úžehu. Oba problémy souvisí s přehřátím organismu, rozdíl je v tom, že úžeh je důsledkem přímého vystavení slunci, kdežto úpal nikoli, můžete ho dostat i ve stínu.

Úžeh vs. úpal?

K úžehu dochází při delším pobytu na přímém slunci. Vystavení se slunečním paprskům a teplu, společně s nedostatečným pitným režimem, způsobí přehřátí mozku. Úžeh nejčastěji postihuje malé děti, například pokud si přes poledne hrají venku na sluníčku, a také seniory.

Oproti tomu úpal je přehřátí celého organismu, opět často ve spojení s nedostatečnou hydratací. Můžeme ho dostat například při pobytu v nevětraných místnostech s vysokou teplotou či v dopravních prostředcích. Podíl může mít i nevhodné oblečení, zejména to vyrobené z neprodyšných materiálů. Úpal může postihnout kohokoli, kromě malých dětí a starších osob může být ve zvýšené míře nebezpečný pro osoby trpící kardiovaskulárními problémy.

Nejčastější příznaky jsou podobné

Vzhledem k tomu, že oba stavy souvisejí s přehřátím, jsou jejich příznaky velmi podobné. Obecně je pro úžeh i úpal charakteristická zejména celková nevolnost, bolesti hlavy, horečka a případně též zvracení. U těžších forem se objevují určité rozdíly. Těžší formy úžehu často doprovází ztuhnutí šíje, u úpalu se objevuje zrychlené dýchání, křeče a zmatenost.

Muž na sluníčku.
zdroj: unsplash.com

V případě úžehu může být nápovědou i to, že postižená osoba může mít červenou pokožku v důsledku pobytu na sluníčku. V neposlední řadě je vhodné si pamatovat, že příznaky úžehu se na rozdíl od úpalu nemusí projevit okamžitě, ale až po několika hodinách od pobytu na slunci.

Voda, chlad a stín

První pomoc u úžehu i úpalu je stejná. Zásadní je postiženou osobu zchladit, tedy přesunout do stínu, nejlépe místnosti s přísunem čerstvého vzduchu. Důležitý je i dostatečný přísun chladných, ale nikoli ledových tekutin. Kromě obyčejné vody se doporučují iontové nápoje či minerálka. Nápoje podávejte postiženému pomalu, vyvarujte se příliš velkého množství najednou.

Pomoci mohou také chladné obklady na hlavu i další části těla, případně chladná koupel. Přesná diagnostika toho, zda se jedná o úpal či úžeh, většinou není nutná. V případě vážnějších problémů, především vysoké neklesající horečky, se v obou dvou případech doporučuje vyhledat lékařskou pomoc.

S létem souvisí i opalování. Jak se opalovat správně?

Zdroj: healthdigest.com, mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X