Zdravé opalování má svá pravidla: jak chytat bronz bez spálenin

Chystáte se k moři a chcete svoji pokožku připravit na žhavé slunce? Přečtěte si pravidla pro zdravé opalování a vyhněte se nepříjemným spáleninám. A jak je to s opalováním u dětí?

Jak se opálit bez rizika

Opalování je v dnešní době symbolem krásy a zdraví, protože pobyt na čerstvém vzduchu je součástí aktivního životního stylu. Nezáleží na tom, jestli pod širým nebem běháte nebo okopáváte záhonky, sluneční záření na vás dopadá se stejnou intenzitou. Abyste zabránili předčasnému stárnutí kůže, vráskám a především bolestivým spáleninám, naučte se jednoduše a efektivně chránit sebe i své nejbližší.

Základem je vždy opalovací přípravek- krém, mléko, sprej nebo olej. Pro rychlejší výsledek používejte ochranné oleje nebo spreje s faktorem SPF alespoň 15. Oleje a emulze ve spreji se nanášejí rovnoměrněji než krémy a dosáhnete mnohem lepšího opálení. Nezapomeňte také chránit i své rty balzámem s ochranným faktorem. Pokud se během opalování koupete, je třeba obnovovat vrstvu opalovacího přípravku.

Zvláštní pozornost věnujte dětem. V jejich případě je spálení nebezpečnější i nepříjemnější. Dětská pokožka je mnohem citlivější a proto volte ochranné prostředky se SPF 30 a vyšší, u moře potom ideálně SPF50. Nikdy nenechávejte dítě na přímém slunci dlouho a nezapomínejte, že sluneční paprsky se odrážejí od všech povrchů, zejména od vodní hladiny. Pokrývka hlavy je u dětí samozřejmostí.

Děti se koupají ve vodě.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Jak podpořit opálení

Opalování bude efektivnější, pokud do jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na vitamin A nebo beta karoten. V zimě můžete sáhnout po potravinových doplňcích, v létě vás bohatě zásobuje příroda. Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem přírodního beta karotenu poznáte spolehlivě podle červené či oranžové barvy. Vsaďte na meruňky, jahody, třešně, mrkev, dýně nebo třeba červený rybíz.

Nezapomeňte po opalování dopřát pokožce hydrataci v podobě krému či pleťového mléka. Existují také speciální sprchové gely po opalování, které v sobě kombinují mycí a pečující složku. Pokud máte raději přírodní kosmetiku, na obličej můžete také aplikovat domácí pleťové masky podle jednoduchého návodu.

Spálili jste se? První pomoc vám zajistí chladivý gel z lékárny, ale můžete použít také přírodní metody: skvěle vám poslouží například chladivá maska z čerstvého tvarohu či bílého jogurtu. Spálenou pleť ošetřujte, dokud je zarudlá a citlivá na dotek. Vyhněte se dalšímu nechráněnému pobytu na slunci- ideální je bílé nebo světlé vzdušné oblečení, které se na sluníčku tolik nezahřívá a vaši pokožku chrání.

Sluneční brýle na pláži u moře.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Co dělat, když slunce nesvítí

Chcete mít bronzově hnědou pokožku ještě před příchodem léta? Chystáte se k moři a potřebujete svoji bledou kůži připravit na pořádnou nálož slunečních paprsků?

Pleť je dobré na sluneční paprsky postupně zvykat, ne vždy to ale počasí dovoluje. Vyzkoušejte alternativní zdroje opálení, které pomohou vaší kůži zvládnout případný šok z příliš silného záření, které je tradičně v blízkosti moře nebo ve vysokých horách.

Pro přípravu na letní opalování můžete využít:

  • Samoopalovací přípravky a krémy– vyrábí se v podobě krémů, sprejů, gelů, pěn nebo olejů. Základem je pravidelná aplikace a důkladné rozetření skutečna na všech částech těla. V zásadě platí, že je lepší zvolit světlejší odstín a aplikaci opakovat vícekrát, než jednorázově nanést extra tmavý přípravek. 
  • Solárium – funguje na principu použití UV zářivek, které vyzařují podobné UV spektrum jako sluneční paprsky. Před návštěvou solária je tudíž vhodné použít speciální ochranný krém. Jestliže se soláriem teprve začínáte, minutový pobyt na lůžku je tak akorát. Nezapomeňte si nasadit speciální ochranné brýle, které vám v soláriu zapůjčí.

Zdroj: wikihow.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X